Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Amazon Türkçe Oldu, Türkiye’ye Bedava Kargo Dönemi Başladı!

BLOG, HABER, MOBİL, TEKNOLOJİ 10 Kasım 2016
459 Kez Okundu.

Dünyanın en büyük elektronik alışveriş sitelerinden birisi olan Amazon, uzun yıllardır İngilizce olarak hizmet verirken gün geçtikçe yeni diller eklerken birçok farklı dil ile çalışmaya başladı. Amazon’un Almanya alan adı olan “amazon.de” üzerinden Türkçe olarak kullanıma sunulan Amazon sitesi Türk kullanıcıları memnun etmeyi gözüne kestirdi.

Uzun zaman sonra Amazon üzerinde çalışmaya başlayan “Özge Özcan” adlı Türk vatandaşı Amazon üzerinde “Türkiye Pazarlama Yöneticisi” olarak işe başladıktan 1 ay sonra böyle bir gelişme yaşanması Türk insanını mutlu ederken site şuanda Almanya alan adı altında hizmet verdiği için ödeme yöntemide EURO olarak sunuluyor. Söylenildiğine göre 49 EURO üzeri alışverişlerde kargoyu bedava gönderen Amazon sitesi, yabancı ülkeden gönderdiği eşyaları gümrükten geçirme sıkıntısı olmadığı için birçok yönden kullanıcıların içi rahat. “Peki bunu nasıl yapıyor?” derseniz ödemenizi yaparken üzerine ek ücret olarak eklediği gümrük vergisi sistemi ile gümrükte takılma durumunda verdiğiniz ek ücret ile ödeme yapılıyor, eğer para artarsa kartınıza veya Amazon hesabınıza yatırılıyor.

ozge-ozcan

Henüz “amazon.de” alan adı altında hizmet veren Türkçe Amazon sitesi, yakın zamanda kendi alan adını alarak “amazon.com.tr” olarakda işe başlayacağını düşünmek hiçte zor değil. Şuanda “amazon.com.tr” alan adıyla giriş yaptığımızda bizi direkt olarak “amazon.de’ye yönlendirmesi buna bir örnek. Yakın zamanda yönlendirme olmadan direk olarak Türkçe Amazon sitesine erişebileceğiz sanırım.

Aşağıdaki resimdede gördüğünüz gibi ürünlerin Türkiye’ye kargo ücretinin ne kadar olacağı hakkında birçok bilgilendirme yer alırken bazı seçeneklerin altında “49 € ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo teslimatı” yazısını görebilirsiniz. Buda demek oluyorki 49 € (yaklaşık 173 TL) üzerindeki alışverişlerinizde Türkiye’ye gelen kargoları ücretsiz olarak elde edebileceksiniz.
amazon-turkce-kargo

 

Her ne kadar Türkçe olsa da henüz birçok sayfa Almanca olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni ise henüz sistemin çok yeni olması ve daha kendi alan adına bile sahip olmaması. Yakın zamanda bitecek olan Türkçelendirme çalışmaları sonucunda tüm sayfaların Türkçe’ye uygun olacağı bekleniyor. Bunların dışında birçok dilde yardım sunan destek hattıRalf Kleber‘in dediklerine göre şuanda Türkçe destek sayfası mevcut. Buradan e-posta ve telefon ile sorunlarınızı ileterek yardım alabilir ve sorunlarınıza çare bulabilirsiniz.

Bunun bizim ülkemizdekilerden farkı ne diye soracak olursanız, Amazon sitesi birçok ürünü daha ucuz fiyata satmasının dışında diğer yabancı sitelere göre gümrük sorununda daha profesyonel olduğu için ön plana çıkıyor; hepsi bununlada kalmıyor, aynı zamanda yabancı ülkelerin Cadılar Bayramı, Kara Cuma, Yılbaşı gibi özel günlerde yaptığı inanılmaz indirimlerde Türk vatandaşlarda artık çok rahat bir şekilde yararlanabilecek olması siteyi yakın zamanda Türkiye’deki diğer elektronik alışveriş siteleri ile rekabete sokacakmış gibi görünüyor.

Yorumlar

Yazıya 6 yorum yapılmış.

Berkay 12 Kasım 2016

Herşeyi değiştiren bir kişidir sadece 🙂

Abdulbaki Dursun 12 Kasım 2016

@Berkay,
Özge Özcan’dan söz ediyorsanız sadece demek bence yanlış olur :). Daha ilk ayından böyle bir çalışmaya adım atması inanılmaz. İlerki aylarda birçok yeni şeyler yapacağını düşünüyorum.

Meren Sala 13 Kasım 2016

Geç bile kalınmıştı , neyse iyi oldu artık biraz daha rahat ederiz.

Abdulbaki Dursun 17 Kasım 2016

@Meren Sala,
1 ay gibi kısa sürede bu çalışmaları başlatan Özge Özcan’a teşekkür etmek görevimiz.

Selim 30 Kasım 2016

Aliexpress varken ve 1 dolarlık ürünü bile bedava gönderirken amazon.com dan almak için iy bir sebep lazım 🙂

Abdulbaki Dursun 30 Kasım 2016

@Selim,
Orası öyle.

Bunlar da var!
Kuyruklu Yıldızda Kaybolan Modül Bulundu

Kuyruklu Yıldızda Kaybolan Modül Bulundu

7 Eylül 2016
212 Kez Okundu.
Game of Thrones’un 6. Sezon Fragmanı

Game of Thrones’un 6. Sezon Fragmanı

5 Aralık 2015
1.504 Kez Okundu.
En güzel Whatsapp Durumları

En güzel Whatsapp Durumları

27 Haziran 2016
1.055 Kez Okundu.
Organik Nargile Yapımı

Organik Nargile Yapımı

14 Aralık 2015
2.329 Kez Okundu.
Ankara Yolunda Kaza 9 Ölü 17 Yaralı

Ankara Yolunda Kaza 9 Ölü 17 Yaralı

4 Ocak 2016
1.427 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365