Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Avustralya’nın En Sevimli 10 Hayvanı

BLOG 16 Mart 2016
2.097 Kez Okundu.

Avustralya’nın En Sevimli 10 Hayvanı

Herkesin rüyalarına girmiş olan yer Avustralya..  Birçok hayvan ve endemik türe ev sahipliği yapan yağmur ormanlarıyla kaplı yeryüzünün bir cenneti. Üstelik çoğu yerde göremeyeceğiniz endemik bir çok memeli hayvan türü yaşamakta. Bunlardan bazıları suyun altında nefessiz uzun süre kalabiliyor.

Üzülerek belirtiyoruz ki dünyanın çoğu yerinde insanın doğaya verdiği zarar buraya da uğramış durumda. Odunculuk dolayısıyla veya yerleşim yeri açısıyla bir çok ağaç kesilmekte bu yüzden habitat kaybolmaya yüz tutmaktadır. Orman yangınları da kürsel ısınmadan dolayı bir başka etken.

Koala ve kanguruları duymayan yoktur herhalde. Buz dağının görünen kısmında Avustralya’nın vahşi yaşamı geliyor. Bir birinden tuhaf isimler ve çok sevimli bir çok hayvanı bulunduran Avustralya’daki canlılar bir çok ayırt edici özelliğe de sahiptir.

Dingolar

Dingoların tam olarak nereden geldiği bilinmese de hipotezler dingoların evcilleştirilmiş hayvanların soyundan gelip binlerce yıl önce geri vahşi yaşama döndükleri söyleniyor. Kuzey Amerika’da kurtların nasıl bir önemi varsa Avustralya’da da kızıl renkli bu hayvanlar aynı öneme sahip. Kurtlar gibi ulur, insanlara karşı ani atakları olabilir bir çok kez evcilleştirilmeye çalışılsalar da dingolar vahşi yaşamlarını asla terk etmemişlerdir.

1-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

 

Bandikut faresi

Sivri uçlu ağzı ve küçük kuyruğuyla bir sıçanı andıran keseli bu hayvanın Avustralya’da 11 tane türü gerçekte tavşanlarla akraba. Çok iyi kazıcıdırlar ve arka kısımlarda bulunan keselerinde bebeklerini toprak ve kirden koruyarak dolaşırlar.

2-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Ornitorenkler

Memeli olmasına rağmen bu canlı yumurtluyor ! İki tür yumurtlayan memelilerden biri olan ornitorenk büyülü Avustralya’da yaşıyor. Su geçirmez bir kürkü, kanada benzer bir kuyruğu olan bu muhteşem canlı insanda bir sarılma isteği uyandırıyor. Fakat sakın bu aldatıcı görünüşe aldanmayın. Erkek ornitorenklerin arka ayaklarında toksin üreten bezler bulunduğu için bir köpeği tek darbede öldürebilir bir insanı ise bir darbede çok büyük acılar çekmesine sebep olabilir.

3-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Dikenli karınca yiyen

Yumurtlayan bir diğer memeli dikenli karınca yiyendir. Çok değişik bir burun yapısına sahiptir. Sürüngeni kirpi,kuş ve keseli hayvan karışımına sahip sevimli bir hayvandır. Vücudu 8 santimlik dikenlerle kaplı olup keselerle donatılmış gaga gibi bir burnu vardır. Çok tuhaf olarak memelerinin bir ucu yoktur ve yavrularını kendilerine has özel bir salgı bezine gizledikleri sütlerle emzirirler.

4-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Sarı karınlı planör

Yukarıda bahsettiğimiz habitat kaybından dolayı türü tehlikede olan tavşan büyüklüğünde keseli bir canlıdır. Sivri ve büyük kulaklarıyla çok dikkat çeker. Tabi sevimli pembe burnundan sonra. Avustralya’da yaşayan bu hayvan havada sanki bir planörmüşçesine süzülür. Avustralya’nın doğusunda bulunan okaliptüs ağaçlarında yaşar. Bağırması daha doğrusu çığlığı çok kötüdür.

5-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Kısakuyruklu kanguru

Halka şeklinde kulakları, sürekli sırıtan bir yüzü, siyah bir burnu ve yoğun bir kürkü vardır. Avustralya’nın en popüler selfie arkadaşı olarak da söylenebilir. Malesef bu hayvanında nesli tehlike altındadır. Sahil kenarlarında kısıtlı bir yaşam alanları vardır yaşadıkları alan dolayısıyla kolaylıkla tilki, kedi ve dingolara yem olabilirler.

6-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Vombat

Şişman kocaman bir yaratıktır. Çok büyük olmasına rağmen dünyanın en büyük kazarak ilerleyen canlısı olup hemde ikinci büyük keseli hayvan ( 80 kilo üzerine kadar çıkabilmekteler ) olma özelliğine sahiptir. İlk görünüşte oyuncak bir ayıya benzetilip uysal bir görünüme sahip olsalarda çok yaklaşmamakta fayda var çünkü ara sıra çok inatçı ve çok tehlikeli olabiliyorlar.

7-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Keseli sansar

Keseli sansari Avustralya’nın en büyük etobur keseli hayvanıdır. Bir çok tür gibi onun da türü tehlike altındadır. Bir sevindirici haber söyleyelim. Nesillerinin tehlikede olmasının sebebi tek habitat zararı değil, içerisinde çok zehirli toksinler olan dev kara kurbağasını hep yeme istekleri olduğu içindir. Bu yüzden sayıları devamlı azalıyor.

8-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

Avustralya yalıçapkını

Göz alıcı renkleriyle insanı kendine bağlayan, boğuk insana benzeyen kahkahasıyla ayırt edici bir özelliğe sahip olan bir kuş türüdür. Özellikle orman konulu filmlerin yapımında filme karşı olan etkiyi arttırmak için bu yalıçapkının sesi kullanılıyor. Vahşice avlanan bir etobur olup, kemirgenleri, sürüngenleri hatta ve hatta zehirli yılanları dahi zalim bir şekilde avlar.

9-avustralya-hayvanlar-sevimli-ortamnedio-sosyal-içerik

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünyanın En Pahalı 7 Cep Telefonu

Dünyanın En Pahalı 7 Cep Telefonu

14 Şubat 2016
2.399 Kez Okundu.
Alpler’de Orta Dünya Müzesi Açıldı

Alpler’de Orta Dünya Müzesi Açıldı

28 Aralık 2015
1.534 Kez Okundu.
Renkli Mısır Mı O Da Ne?

Renkli Mısır Mı O Da Ne?

15 Nisan 2016
1.755 Kez Okundu.
Kiralık Aşk 43. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

Kiralık Aşk 43. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

19 Nisan 2016
1.273 Kez Okundu.
Mesut Özil Barçaya mı gidiyor?

Mesut Özil Barçaya mı gidiyor?

13 Şubat 2016
1.497 Kez Okundu.
Trafik Sigortası Genel Şartları

Trafik Sigortası Genel Şartları

20 Temmuz 2016
432 Kez Okundu.
Çocukken yaptığınız saçma hareketler?

Çocukken yaptığınız saçma hareketler?

13 Kasım 2015
1.701 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365