Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Boğaziçi Üniversitesindeki İlk Cinsiyetsiz Tuvaletler Açıldı

HABER 16 Mart 2016
1.511 Kez Okundu.

2-cinsiyetsiz-tuvalet-bogazici-lgbt-ortamnedio-sosyal-içerik

İlk cinsiyetsiz tuvalet kullanıma açıldı !

LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün çalışmaları sonucunda ilk ” cinsiyetsiz tuvalet ” kullanıma başlandı ve bu Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nde.

19 Kasım 2014 tarihinde kulüp bir basın açıklaması yaparak bir sürecin döngüsüne girmişti. Bazı öğrenciler cinsiyetsiz tuvalet istiyordu fakat bu öğrencileri taciz eden bir grup disiplin soruşturmaları almıştı. Bu soruşturmalar gene devam ederken öğrencilerin yaptığı çalışmalar sonucu kulüp bir kazanımı başardı.

1cinsiyetsiz-tuvalet-bogazici-lgbt-ortamnedio-sosyal-içerik

BÜLGBTİ kulübü ilk olarak yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: ” Her iki cinsiyet içinde tahsis edilen bu tuvaletlerin amacı bir engeli olan bireyler içindi ” dedi. Böylece tuvaletler herhangi bir engeli olan öğrenciler için ama biz bunu aynı zamanda ” cinsiyetsiz ” tuvalet olarak nitelendirilse de bu durumu haksız bulduklarını söylediler ve bunun bir başlangıç olduğunu belirttiler.

Kulüp bir kaç açıklamasında şöyle seslendi :

” Birleşmiş milletler 19 Kasım gününü Dünya Tuvalet Günü ilan etti. Tuvalete her hangi bir nedenden dolayı imkanı olmayan kadınların istismar ve tecavüz riskiyle daha çok karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Bu istismarın aynısının LGBT‘ler içinde geçerliği olduğu artık bilimsel bilinen bir olaydır. Bunu yani cinsiyetsiz tuvaleti politik bir kazanım olarak saymakla birlikte bu en doğal hakkımızdır. Bu hakkın çiğnenmesi durumunda bir çok hak ihlalleri olacaktır. Örnek verecek olursak iktisadi hayatımızda çıkan eğitim hakkını tam anlamıyla LGBT’lilere de uygun olarak baştan düzenlenmesi gerek ki herkesin temel hakkı olan eğitim hakkından herkes yararlansın. Eşitlik için bariyerleri birlikte kaldıralım

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365