Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Çocuklarınızın Bağışıklığını Güçlendirecek Tavsiyeler

SAĞLIK 23 Mart 2016
1.264 Kez Okundu.

çocuklarda-bağışıklık-sistemini-güçlendiren-besinler-tavsiyeler-ortamnedio-sosyal-içerik-sağık-dengeli-beslenm

Çocuklarınızın Bağışıklığını Güçlendirecek Tavsiyeler

Vücudun sahip olduğu bağışıklık sisteminiz eğer sağlam değilse bu durum sık karşılaşılan enfeksiyonlara sebep olabilir. Çocukları ele alıcak olursak çocuklarda bağışıklığın temellerini atmak için anne sütü, normal doğum, ek besinler, aşıların zamanında yapılması, çok korumacı olmamak ile mümkündür. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiyelerimize bakalım.

Anne sütünün önemi büyük

Anne karnında ki bebek ile anne arasında olan plesenta sayesinde bebeğin hasta olmamasını sağlayan bazı koruyucu antikorlar vardır. Bebek doğduktan sonra bu bağlantı kesilir ve yerine bağışıklığı güçlendirici anne sütü gelir. Annenin ilk sütü olan ” Kolostrum ” bebeğin bağışıklığının ilk temellerini atması açısından çok önemlidir. Doğum sonrası ilk yarım saat içinde çocuğunuzu emzirmeli, ilk 6 ay anne sütünün şartı, dengeli beslenme, ek besinler bebeğinizin bağışıklığın temellerini atar. Bununla birlikte bebeğinizin aşısını da tam zamanında yaptırmanız büyük önem farzeder.

Çocuklarınızı hastalıklardan korumanın yolları :

1-) Bol bol çocuğunuzun meyve ve sebze tüketmesini sağlayın. Mevsim meyvelerini tercih edip çiğ olarak tükettirin. Soğuk kış günlerinde portakal ve mandalina ile C vitamini eksikliğinizi giderin. Yeşil sebzeler, zeytin, kuruyemişler ile E vitamini alın. Sarımsak ve soğanı çocuklarınız sevmese dahi bir yemeğin içinde pişmiş olarak verin etkisi azalmış da olsa soğan ve sarımsağın sahip oldukları antimikrobiyal ve bağışıklığı güçlendirici etkileri çok faydalı olacaktır. Çocuğunuzun gelişimi açısından da olan güneş ışığını günün belirli saatlerinde faydalanmaya çalışın. Yazın güneş tam tepedeyken öğle vakti olan güneşten kaçının.

2-) Her yaşa ve vücuda uygun dengeli beslenme programını bir hekim tarafından hazırlatıp çocuğunuza uygulatmaya çalışın. Beslenme programında protein, karbonhidrat, vitamin, mineral elementlerinin dengeli bir şekilde aldığına emin olun.

3-) Deniz ve deniz ürünlerinin içerdiği proteinden dolayı başta karides olmak üzere haftada bir kez balık tüketin. Dana ve kuzu ciğeri de tüketmeye çalışın.

4-) Bağışıklık sistemini güçlendirme yönünden D vitamini de çok önemlidir. D vitamini hayvansal ve bitkisel gıdalarda bol miktarda bulunur örneğin yumurta, kırmızı et, yeşil sebzeler. Ancak D vitaminiiçin en iyi kaynak Güneş ışığıdır.

5-) İçerisinde probiyotik ürünler bulunan ayran, yoğurt ve kefir gibi mayalı ürünler çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Reklamlarda sıklıkla duyduğunuz bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlardan çok yukarıda belirttiğimiz kurallara uymaya çalışın. İlaçların yan etkileri olabilir bu konuda her ilacın kesin bir belirtisi yoktur. Sonuçta çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesi bağışıklık sistemini güçlendirme açısından ilaçlardan daha faydalıdır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

leyla sönmez 22 Eylül 2016

İlk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Anne sütünü arttırmak ve bebeğinizin gazını azaltmak için naturpy milk tea kullanabilirsiniz.Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde gelişim bozuklukları , şeker gibi rahatsızlıklara yakalanabileceğini biliyormuydunuz?
Anne sütünü ilk 6 ay boyunca bebeğinize verin ilk 6 aydan sonra naturpy bebek tarhanası ürününü tavsiye ederim. yukarıda verdiğim siteden ben 45 tl ye sizlere en uygun paketi tavsiye ediyorum anne sütünü arttırmak için çok pahalı içerisinde kimyasal dolu maddeleri almaya gerek yok tamamen bitkisel ve katkı maddesi içermeyen ürünü tercih ediniz.

Bunlar da var!
Bir Gelenek: Meme Ütüleme İşkencesi

Bir Gelenek: Meme Ütüleme İşkencesi

27 Haziran 2016
1.067 Kez Okundu.
2015’teki En Değerli 10 Marka

2015’teki En Değerli 10 Marka

26 Aralık 2015
1.408 Kez Okundu.
Zatürreden Korunmanın Yolları

Zatürreden Korunmanın Yolları

8 Şubat 2016
1.452 Kez Okundu.
Pencereden Elektrik Üretmek

Pencereden Elektrik Üretmek

5 Temmuz 2016
451 Kez Okundu.
Game of Thrones’un 6. Sezon Fragmanı

Game of Thrones’un 6. Sezon Fragmanı

5 Aralık 2015
1.504 Kez Okundu.
İnsan Dışkısı İle Enerji Üreten Tuvalet

İnsan Dışkısı İle Enerji Üreten Tuvalet

6 Haziran 2016
460 Kez Okundu.
Dünyanın En Pahalı Saatleri Dudak Uçuklattı

Dünyanın En Pahalı Saatleri Dudak Uçuklattı

3 Şubat 2016
2.008 Kez Okundu.
Skoda Octive Scout Nasıl Bir Araç?

Skoda Octive Scout Nasıl Bir Araç?

9 Şubat 2016
1.835 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365