Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Dev Bir Balonun İçine Girerek Yapılan Zorbing Sporu

SPOR 7 Ocak 2016
3.153 Kez Okundu.

Kocaman bir balonun içine korunmalı veya korunmasız olarak giriyorsunuz ve kendinizi bir vadinin tepesinden aşağıya doğru salıyorsunuz ve zorbing sporunun keyfini çıkarıyorsunuz. Dev bir balonun içine girerek yapılan zorbing sporunu kesinlikle denemelisiniz.

Zorbing nasıl bir spordur?

Kocaman balonların içinde yuvarlanarak yapılan zorbing nedir, nasıl yapılır ve nasıl keşfedilmiştir? 

Zorbing, içi görülebilen, şişme dev bir balon içerisinde yüksek bir noktadan veya bu aktivite için özel olarak tasarlanmış bir rampadan aşağıya doğru yuvarlanma sporudur. Zorb topları kemer sistemli ve kemer sistemsiz olmak üzere 2 tipten oluşmaktadır. Kemer sistemi olan topları 2 kişi aynı anda kullanabilmektedir. Kemer sistemi olmayan zorb toplarında ise top içerisindeki kullanıcı hiçbir yere bağlanmaz ve top yuvarlanırken içinde hareket etmekte özgürdür.

 zorbing-sporu-balon-ortamnedio-sosyal-içerik-gündem-spor-ilginç-sporlar

Zorbing, 1996 yılında Yeni Zelanda’da keşfedilmiştir. 2000 yılında patenti alınarak Zorb adında bir şirket kuran mucitlerden Andrew Akers bu sporun Yeni Zelanda’da icat edilmesinin sebeplerini şu şekilde anlatıyor; “Dünyanın her yerine çok uzağız, o yüzden eğlenceli bir şeyler bulmamız
gerekiyordu. Yeni Zelanda‘da yaralanırsanız devlet tüm tedavi giderlerini ödemekle kalmıyor rehabilitasyon imkanı da sağlıyor. Bu yüzden ekstrem sporlar için ideal bir ülkeyiz”.

Zorbing yapan kişi, zorb yuvarlanırken içeriden dışarıya açılan bir delikle nefes alabiliyor ve top içinde bulunan bir sürü tutunma yeri ve koşumlarla dilerse kendisini sabitleyebiliyor. Aynı zorbun içinde en fazla üç kişi olabiliyor ama en ideali iki kişilik takımlar halinde olmak. İçeriye monte edilmiş bir kamera ile kendinizi daha sonra izleyebilir ve eğlenceli halinize bakabilirsiniz.

Hindistan’dan İngiltere’ye, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada on binlerce fanatiği olan bu sporun, 750 metreyle dünyanın en uzun parkuru Amerika’nın Pennsylvania Eyaleti’nde. Türkiye’de henüz bu sporun yapılabileceği bir parkur veya özel bir alan yok ancak Akdeniz’deki otellerde su sporu olarak veya özel dönemlerde bazı konserlerde aktivite amaçlı kullanılıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bir Mücadele Zaferi Daha Osman Evcan’dan

Bir Mücadele Zaferi Daha Osman Evcan’dan

8 Nisan 2016
1.324 Kez Okundu.
En Pahalı Derbi’ye Son 1 Gün

En Pahalı Derbi’ye Son 1 Gün

1 Nisan 2016
1.387 Kez Okundu.
Arda Turan’dan Enfes Gol!

Arda Turan’dan Enfes Gol!

12 Mart 2016
1.400 Kez Okundu.
Fenerbahçe – Braga Maçında İlk Gol

Fenerbahçe – Braga Maçında İlk Gol

10 Mart 2016
1.370 Kez Okundu.
Atletlerin Saat Yönünün Tersine Koşması

Atletlerin Saat Yönünün Tersine Koşması

7 Ocak 2016
2.170 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365