Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Dünyanın En Küçük Robotu : RoboBee

TEKNOLOJİ 16 Mart 2016
1.990 Kez Okundu.

2-dünyanın-en-küçük-robotu-robobee-teknoloji-robot-uçan-ortamnedio

Muhteşem Doğadan alınan ilhamla yapılan dünyanın en küçük robotu RoboBee böcek boyutunda ve uçabiliyor

 

Bilim insanlarının kendilerine sıkça sorduğu bir soru olan “Dünyanın en küçük drone’u nasıl olur” sorusuna cevap olarak ve muhteşem doğadan esinlenerek yapılan RoboBee robotu. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasından 1. olan Harvard Üniversitesi bilim insanları yeni bir robot üreterek robot teknolojisi alanında devrim yarattı.  RoboBee sadece bir böcek boyutunda ve dünyanın en küçük robotu olma üstelik uçabilen bir özelliğe sahip. Küçük robotun içerisinde bir kamerada mevcut olup dünyanın en küçük drone ünvanının da sahibi.

Bu robot harvardlı araştırmacılar tarafından çevremizde gördüğümüz küçük böceklerden esinlenerek karbon fiber bir malzemeden üretildi. Gelin bakalım bu muhteşem robotun özelliklerine. İki kanat arası 3 cm sahip olduğu elektronik kas yapısı sistemiyle kanatlar birbirinden bağımsız bir şekilde çalışıyor ve sadece 80 mg ağırlığı var. Küçük robotun dengesini sağlamak için dört fototransistörden oluşan piramit biçimindeki ışık sensörleri var. Çalışmanın baş ve orta kısmında bir çok sensör denenmesine rağmen serbest uçuş yapamayan RoboBee, çalışmanın sonunda kullanılan sensörle serbestçe uçmayı başardı.

Küçük robotun nasıl uçtuğunu hep beraber izleyelim

Mini drone’un üretilme amacı çok fazla bir alan kaplıyor. Şuan bir kabloyla bağlantılı olan drone ilerde kablosuz hale getirilerek bitkilerin polenleşmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Şimdilerde ise mini robotun üretilme amacı arama kurtarma veya doğal afet gibi durumlarda kullanılması.

Cihazın bir kötü yanı ise küçük olduğundan dolayı özel hayatın gizliliğini ihlal edebilecek olması şayet kötü ellere geçerse. Veya askeri bir uygulamada karşı tarafa görünmeyeceği için casusluk yaparak karşı tarafa bilgi sağlayabilir. Kısacası bu cihaz casus robot olarak da kullanılabileceği için birçok tedbirin de alınması gereklidir.

1-dünyanın-en-küçük-robotu-robobee-teknoloji-robot-uçan-ortamnedio

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Buse Terim’e Tehdit Dolu Mesajlar!

Buse Terim’e Tehdit Dolu Mesajlar!

18 Haziran 2016
950 Kez Okundu.
Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

28 Ocak 2017
111 Kez Okundu.
Pencereden Elektrik Üretmek

Pencereden Elektrik Üretmek

5 Temmuz 2016
451 Kez Okundu.
Suda Batmayan Betonun Sırrı

Suda Batmayan Betonun Sırrı

9 Şubat 2016
1.455 Kez Okundu.
Centos Sunucuya Cpanel Kurulumu

Centos Sunucuya Cpanel Kurulumu

24 Nisan 2016
1.310 Kez Okundu.
Sur’da Şehit !

Sur’da Şehit !

1 Ocak 2016
1.385 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365