Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Elektrik Kesintisi Sırasında Buzdolabının Fişi Çekilmelimidir?

BLOG 1 Şubat 2017
87 Kez Okundu.

Elektrik Kesintisi Sırasında Buzdolabının Fişi Çekilmelimidir?

Bazı durumlarda buzdolabının fişinin çıkarılması gerekmektedir. Örneğin; buzdolabınızı temizlerken veya buzunu çözerken buzdolabınızın fişini çekmelisiniz. Buzdolabının kompresöründe oluşan arızalar, bir buzdolabında oluşabilecek en önemli arızalardan biridir. Ancak kompresörün çalışmaması her zaman kompresörün arızalı olduğu anlamına gelmemektedir. Aniden oluşan elektrik kesilmelerinde ya da fiş çıkarılıp takıldığında buzdolabının gaz basıncı dengelenmez. Dengelenmediğinde de kompresörün koruyucu termiği atar. Yaklaşık olarak beş altı dakika sonra cihaz çalışacaktır. Buz çözme devresinde ise buzdolabı, cihazın kompresörü yine çalışmayabilir. Buz çözme olayı otomatik olarak gerçekleşen cihazlarda normaldir. Bu gibi durumlarda buzdolabının fişinin takılması gerekmektedir. Çünkü fiş takılı değilse kompresör çalışmamaktadır. Bu nedenle buzdolabının fişinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Uzman yardımı alabilmek için Arçelik Servisi çalışanarından destek alınız.

soğanlık arçelik servisi

Buzdolabının fişi yeni takıldıysa veya yiyecek yeni koyulduysa kompresör yine çalışmayabilir. Bu durum normaldir. Dolabın fişi yeni takıldığı için soğuması saatler alabilir. Cihazı temizlemeye başlamadan önce cihazı her zaman kapalı konuma getiriniz ve güç kablosunu prizden çıkartınız. Cihazın güç kablosunu çıkartırken daima prizden tutarak çıkartınız, kablodan tutarak asla çıkartmayınız. Buzdolabınız çalışmıyorsa elektriğe bağlı olan fiş doğru takılmamış olabilir ya da prizde elektrik enerjisi olmayabilir. Fişi ve elektrik akımını sağlayan sigorta gurubunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Buzdolabına gelen elektrik akımının aniden kesilmesi ya da yüksek akım ile gelmesi çalışmayı keser. Fişin aniden çıkarılıp takılması sorun yaratabilir. Dolap içinde sirküle olan soğutucu gazın basınç dengesizliği nedeni ile kompresör koruyucu termik atar ortalama 5 -7 dakika içinde motor devreye girer ve çalışır eğer bu zaman sonunda çalışma gerçekleşmez ise Soğanlık Arçelik servisi teknisyeninden destek alınmalı ve kontrol edilmelidir.

Eğer buzdolabınızın fişini taktığınızda sigortalarınızın atmasına neden oluyorsa, hemen fişi çekmelisiniz. Buzdolabının elektrik kablosunda veya elektrik aksamında kısa devre olabilir. Ayrıca buzdolabınız uzunca bir süre kullanılmayacaksa, ilk önce içindeki ya da üzerindeki açma kapama butonundan cihazı kapatınız. Daha sonra elektrik bağlantısını kesiniz, içerisindeki tüm yiyecekleri ve içecekleri çıkarınız, temizleyiniz, alt ve üst kapısını aralık bırakınız. Uzunca bir aradan sonra tekrar çalıştırılacağı zaman, elektrik kablosunu takınız ve cihazı açınız. Yaklaşık 1 saat kadar boş olarak çalıştırdıktan sonra besinlerinizi yerleştirebilirsiniz. Buzdolabının içinde karlanma olduğu zaman hemen eritme işlemi uygulanmalıdır. Aksi durumda soğutma verimi düşer ve enerji tüketimi artar. Eritme için termostat düğmesini “0” durumuna getirmek veya buzdolabı fişini prizden çekmek yeterlidir. Daha ayrıntılı bilgi ve usta yardımı için Pendik Kaynarca semtinde oturanlar için Kaynarca Arçelik servisi linkinden bilgi alabirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365