Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Gaps Diyeti Nedir? | Diyetisyen Işın Sayın

BLOG 14 Aralık 2016
269 Kez Okundu.

Gaps Diyeti Nedir? | Diyetisyen Işın Sayın | isinsayin.com

diyetisyen-isinsayin-com

GAPS diyeti bağırsak hasarına sahip kişilerde uygulanan ve uygulanması gereken bir diyettir. Ülserli ve yaralı bağırsak duvarlarının hasarının giderilmesi ve epitel dokusunun tamiri için bu diyet uygulanmaktadır. Bu diyette bağırsağa zarar verecek, bağırsaktaki zararlı bakterileri besleyecek ve onların büyümesi için uygun ortamı oluşturacak, nörotoksin barındıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak esastır. GAPS diyeti özel bir karbonhidrat diyetidir. Hastalığın oluşmasının esasında sorunlu bağırsak nedeniyle sindirilememiş besinlerle oluşan toksin ve ağır metallerin vücudun beyin dahil diğer organlarına ulaşması söz konusudur. Bu da vücutta birçok hasara neden olmaktadır. Özellikle beyinde oluşturduğu hasar nedeniyle şizofreni, manik depresif gibi psikolojik durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Diyetisyen Işın Sayın’ın Açıklamasına Göre

GAPS diyetinin çeşitli aşamaları bulunmaktadır. Aşamaların ilk amacı bağırsak epitelinin onarılmasıdır. Bu da epitele ve bağırsak mukozasına zarar verebilecek besinlerden uzak durmakla gerçekleştirilebilmektedir. Başlangıç aşamasında bu besinlerden uzak durulması ve kişide baş gösteren ishal ve ağrıların bitmesinin beklenmesi gerekmektedir. İkinci aşamada diyete girişin ardından GAPS diyetinin gereklilikleri doğrultusunda pişirme teknikleri ile yiyecekler hazırlanmalıdır. Kişinin hangi besine intoleransı olduğu tespit edilerek, beslenme planı oluşturulabilir. GAPS diyetinden çıkış ise, en az 1,5 – 2 yıllık uygulama sonrası yapılmalıdır. Diyette yasaklanmış olan yiyeceklerin tekrardan beslenmeye katılabilmesi için diyeti uygulamış kişinin bağırsak hareketlerinin normale dönmüş olması ve en az 6 ay süreyle normal seyrinde gözlenmesi gerekmektedir.

GAPS diyetinde mutlaka bulunması gereken birtakım gıdalar vardır. Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz ve Bunlar et ve balık ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, meyve çeşitleri, nişastasız mevsim sebzeleri, fasulye ve baklagiller, kabuklu kuruyemişler, bal, taze sıkılmış meyve sularıyla hazırlanan içecekler,katı ile sıvı yağlardır. Esansiyel miktarda aminoasitlerin, yağların, vitaminlerin, karbonhidratların ve diğer besinlerin günlük alınması ve miktarının doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünleri tüketiminde dikkat edilmesi gereken ise, bu ürünlerin laktozsuz olması gerektiğidir. Laktoz intoleransına sahip bu bireylerde tüketildiği takdirde, bağırsak problemleri yaşanabilmektedir. Ayrıca GAPS diyeti uygulayan hastaların tahlille nelere alerjisi olduğu tespit edilmeli ve diyet listesi bu yiyeceklere göre şekillendirilmelidir.

Daha Detaylı Bilgi İçin :
http://isinsayin.com/

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

diyetisyen 17 Şubat 2017

GAPS diyetin ile ilgili bilgi için teşekkü ederim

günün maçları
mariobet365