Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Güneş Enerjisiyle Çalışan Yapay Ağaçlar

TEKNOLOJİ 21 Mart 2016
1.855 Kez Okundu.

1-güneş-enerjisiyle-çalışan-ağaçlar-bilim-teknoloji-çevre-ortamnedio-sosyal-içerik-singapur

Güneş Enerjisiyle Çalışan Dev Ağaçlar

Yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bulunan yapay ağaçlar güneş enerjisini kullanarak elektrik üretiyor. Müthiş bahçeleri olan ve teknolojide de bir hayli yol kat etmiş olan yer Singapur. Marina Bay adlı projeye Signapur ev sahipliği etti. Bu projenin amacı teknolojiye görsellik katıp çevreyi geliştirmek. Yaklaşık 101 hektarlık kocaman bir alanda teknoloji ve bahçeler iç içeydi. Bu bahçeye güneş enerjisiyle elektrik üreten yapay dev ağaçlar konuldu. Singapur şehrinde bir çok bina olması aşırı bir sıkılaşmayı getirmiş bu yüzden bahçe içinde bir şehir fikri ortaya çıkmıştır. Bu bahçe 226 bin bitki ve çiçeği içinde barındıran dev bir ekolojik ortam olabilir.

3-güneş-enerjisiyle-çalışan-ağaçlar-bilim-teknoloji-çevre-ortamnedio-sosyal-içerik-singapur

Bu tasarım İngiliz Grant Associates tarafından yapılmıştır. Tasarının planın da 25 ile 50 metre arasında değişen boyutlara sahip olan güneş enerjisiyle çalışan tam 18 dev ağaç yerleştirildi. Dikey bahçeler biçiminde tasarlandı ve bu ağaçların gövdeleri görünüş açısından gerçeğe benzemesi için tropik sarmaşık türleriyle teker teker kaplandı. Bu ağaçlar sadece elektrik üretmede değil ayrıca Tropikal bir iklime sahip olan Singapur için yağmur sularını da toplaması hedeflenmiştir.4-güneş-enerjisiyle-çalışan-ağaçlar-bilim-teknoloji-çevre-ortamnedio-sosyal-içerik-singapur

18 ağaçtan 11 tanesi güneş enerjisini alıp fotovoltaik bir sistem ile elektrik enerjisine çeviriyor. Ağaçların en üstünden en altına kadar yapılan hidrolik sistemlerle yağmur yağdığı zaman akan su toplanıp bahçelerin sulanması yapılıyor. Hem çok sıcak güneş ışığından korunma sağlanırken, sık sık yağmur yağan Singapur’da yağmur sularından kolaylıkla faydalanmış oluyor.

5-güneş-enerjisiyle-çalışan-ağaçlar-bilim-teknoloji-çevre-ortamnedio-sosyal-içerik-singapur

Sadece bu kadarla da sınırlı değil gelen vatandaşın ve gelen turistleri de düşünülen tasarımda büyük olan ağaçlar arasına birbirleriyle bağlantılı köprüler kuruluyor böylece ziyaretçiler muhteşem manzarayı tepeden rahatlıkla görüp bol bol fotoğraf çektirebiliyorlar. Gündüz tüm güneş enerjisini toplayan dev yapılar akşam vakti aydınlatma da kullanılıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan yapay, dev ağaçlar – Video

Elektriği depolamış ve gece aydınlatmada kullanan dev ağaçlar – Video

Daha önce böyle bir şeyi anca bilim kurgu filmlerinde görebilirken artık bunlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. Her sene 5 milyon 850 bin civarı turist alan Singapur şehri turistleri çekmenin yeni bir yolunu daha bu sayede bulmuş oldu.

Marina Bay alanındaki bahçeler – Dünya mimari festivali 2012 – Video

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365