Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Japonya’dan Teknolojiye Büyük Hamle: Görünmez Tren

TEKNOLOJİ 15 Nisan 2016
1.298 Kez Okundu.

görünmez-tren

Japonya’dan Teknolojiye Büyük Hamle: Görünmez Tren

Japonya teknoloji devi olmaya devam ediyor. Hızlı tren konusunda Japonya’nın yaptığı projeler başarılar herkes tarafından sıklıkla gündeme gelmekte. Japonya’nın daha önce ürettiği hızlı trenler saatte 600 km hıza kadar çıkabiliyor ve Japonların bu hız için kullandıkları sistem ise manyetik kaldırma teknolojisi. Böylesine hızlı bir treni gözle görmek bile neredeyse imkansız.

Japonya’da 2018 yılına kadar başlangıç olarak 7 görünmez tren üretecek. Japon mimar Kazuyo Sejima ve Seibu Railway Co. (demiryolu işletmesi) kendi fikirlerine göre bunlardan çok daha fazlasının olması gerektiğini düşünüyor. Yapılan çalışmalarla çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olan tam 7 adet görünmez tren üretilecek.

Görünmez tren derken neyi kastediyoruz? Her hangi bir objenin görünmez olması gibi bir teknoloji ne Türkiye ne de Japonya gibi gelişmiş ülkeler değil hiç bir ülkede yok bu yüzden trenin görünmez olması gibi bir durum aslında yok. Japon mimar Sejima’nın söylediklerinden çıkarım yaparak görünmez tren olarak adlandırdıkları bu taşıma aracının onu görünmez yapan bir özelliği var. Tren’in dış kaplaması çevresindeki herşeyi yansıtacak bir materyel ile kaplanacak ve 2018 yılında bu tren Japonya sokaklarında yerlerini almış olacak.

Mimar Sejima, Fransa’da bulunan Lens müzesi ile biliniyor.

görünmez-müze

Üstte ki fotoğrafta da gördüğünüz üzere yansıtıcı ve parlak bir metal türü ile müzenin her tarafı kaplanmış durumda bu sayede yarı saydam bir görünüm elde eden müzede ki gibi tren projesinde de aynı teknik uygulanacak ve trenin şeffafa yakın bir görüntü elde edilmesi sağlanacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Çarpıcı Ve Özel Modeller

Çarpıcı Ve Özel Modeller

13 Şubat 2017
88 Kez Okundu.
Algı Eke Kimdir?

Algı Eke Kimdir?

1 Ekim 2016
275 Kez Okundu.
Ülkemizde Kozmetik Sektörü

Ülkemizde Kozmetik Sektörü

27 Aralık 2016
107 Kez Okundu.
Cilt Lekeleri Hakkında Bilinmeyenler

Cilt Lekeleri Hakkında Bilinmeyenler

28 Ocak 2017
98 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365