Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Kâğıt Üzerinde Elektrik Depolamak Mümkün

TEKNOLOJİ 26 Mart 2016
1.656 Kez Okundu.

1-kağıt-üzerinden-elektrik-elde-etmek-depolamak-kapasitör-fizik-güç-kağıdı-ortamnedio-teknoloji-bilim-sosyal-içerik

Kâğıt Üzerinde Elektrik Depolamak Mümkün

Teknolojinin hız kazandığı günümüzde, yeni bir buluş daha gün yüzüne çıktı. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucu kağıt üzerine elektrik depolamanın yolunu keşfettiler. Büyük bir oranda elektrik depolayan kapıt ” Güç kağıdı ” İsveç’in Linköping Üniversitesi’nde kağıda benzer çok ince bir malzeme üretildi. Malzemenin içeriğinde iletken polimer ve nano-selülöz maddeleri mevcut.

Başarıyla yapılan bu çalışma Advance Science adlı bilim dergisinde yayınlandı. Bu çalışmayı yapmak elbette kolay değildi bu yüzden Kentucky Üniversitesi KTH Royal Teknoloji Enstitüsü, Innventia, Danimarka Teknik Üniversitesi ile büyük bir ortak çalışma yürütüldü.

0.5 mm’den daha ince ve 15 cm çapında ki Güç kağıdı, bir kapasitör görevi görüyor. Bu kapasitör 1 Farad’a kadar elektrik depolama alanına sahip yani 1 coulomb/volt . Kısacası piyasada olan kapasitörlerle aynı depolama alanına sahip. Güç kağıdı‘nın şarj olması sadece birkaç saniye olup yüzlerce kez şarj edilebiliyor. Ekibi yöneten Prof. Xavier Crispin,” Kapasitör vazifesi olan ince zarlar mevcut. Yaptığımız üç boyutlu malzeme sayesinde daha kalın ürünler üreteceğiz ” dedi.

2-kağıt-üzerinden-elektrik-elde-etmek-depolamak-kapasitör-fizik-güç-kağıdı-ortamnedio-teknoloji-bilim-sosyal-içerik

Görülene göre malzeme sadece siyah bir kağıt fakat dokunulduğu takdirde plastiği andıran bir cisim olarak karşımıza çıkıyor. Çalışmayı yapan ekip bu malzemeyi yüksek basınçlı suyla selülöz liflerini parçalayarak oluşturuyor. Bu lifler yalnızca 20 nanometre çapına sahip ve bunlar yüklü polimer içeren sulu solüsyona ekleniyor. Bu sayede liflerin bir kaplaması olmuş oluyor.

Elektron ve iyonlar arasında eş süreli bir iletkenlik rekoru kıran bu ürün, küçük cihazların şarj olma durumunda çığır gibi bir yol açacak. Piller yerine neden tercih ediliyor derseniz? Pillerin içinde toksik kimyasallar bulunur fakat güç kağıdı ise tehlikeli kimyasallara sahip olmayan ve ağır metaller içermeyen bir maddedir.

Güç kağıdı’nın normal bir kağıda geri dönüşmesi de mümkün aynı hamurda olduğu gibi dehidrasyon işlemiyle bunu yapmak mümkün. Şuan için tek kalan engel bu maddenin daha büyük boyutlarda uygulanması ve Dünya’ya tanıtılması olacaktır. Gelecek yıllarda faaliyete tam anlamıyla geçecek olan bu maddeyi aldığımız ürünlerde görme ihtimalimiz de bir hayli yüksek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Clash Of Clans ( Aktif BoT )

Clash Of Clans ( Aktif BoT )

19 Aralık 2015
2.090 Kez Okundu.
Microsoft Paint’i Yeniliyor!

Microsoft Paint’i Yeniliyor!

10 Ekim 2016
194 Kez Okundu.
Kiralık Aşk 42.Bölüm Fragmanı İzle

Kiralık Aşk 42.Bölüm Fragmanı İzle

12 Nisan 2016
1.768 Kez Okundu.
Kertenkele 59.Bölüm Fragmanı İzle

Kertenkele 59.Bölüm Fragmanı İzle

31 Mart 2016
1.817 Kez Okundu.
Steam’deki Saldırıdan 34.000 Hesap Etkilenmiş!

Steam’deki Saldırıdan 34.000 Hesap Etkilenmiş!

31 Aralık 2015
1.743 Kez Okundu.
Vegas Gangsteri v2.2 Hileli Apk

Vegas Gangsteri v2.2 Hileli Apk

19 Aralık 2015
1.584 Kez Okundu.
Kadın Libido Hapları Faydalı mı?

Kadın Libido Hapları Faydalı mı?

11 Şubat 2016
1.516 Kez Okundu.
Bu Hayvan Avını Tükürüğüyle Vuruyor

Bu Hayvan Avını Tükürüğüyle Vuruyor

8 Ocak 2016
1.943 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365