Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Kedi Mırıltısı İle Hastalıkların Tedavisi Mümkün

BLOG 19 Mart 2016
2.185 Kez Okundu.

1-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

Kedi Mırıltısının Tedavi Edici Gücünü Hissedin

Her ne kadar nankör hayvanlar olarak tanınsalar da kediler aslında sizin dostunuzdur. Bir kedi dostunuz mırıldadığı zaman hem kendisini hem de sizi iyileştirdiğini duymuş muydunuz? Muhakkak bir kediyi okşarken tüylerini severken stresinizin azaldığınızın farkına varmış olmanız gerek bu durum bir hisin ötesinde bilimsel bir gerçek.

Mırlama titreşimi kedilerde 20-140 Hz arasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bu aralıktaki sesin gırtlaktaki bir titreşim sayesinde oluştuğunu kanıtlamıştır. Bir diğer araştırma grubu ise kedideki bu sesin göğüs duvarlarındaki kan damarlarının titreşmesi sonucu oluştuğunu savunmaktadır. Her iki durumda da ortak olan kanı şu ki : ” Kedi mırıltısının tedavi edici muhteşem bir gücünün olması “dır.

Kediler mırıldadıkları zaman bir mutluluk ile kendimizi özdeşleştirmeye çalışırız. Bu durum biraz eksik gibi görünse de aslında doğrudur. Bir örnek verecek olursak kedilerin doğum sırasında mırıldadığı bilinmektedir. Bu, kedilerin kendilerini iyileştirmek için yaptıkları bir terapi gibidir. Mırlama titreşimlerini etrafa yayarak kendilerini hem psikolojik hem de fiziksel olarak iyileştirirler. Bu mükemmel hayvanın kendilerini iyileştirmekte kullandıkları bu ses biz insanları da daha sağlıklı bir hale getirmeye fayda sağlamaktadır.

Kedi mırıltısı stresi ciddi ölçüde azaltır. Bu sesi duyduğunuz an beyninizin işlevi değişir, beyinde temporal lobun iç kısımlarında bulunan Hesl Givrusu denilen bölgede glikoz ve oksijen tüketimi büyük ölçüde artar ve vücuttaki kan basıncında bir azalma gözlenir. Böylelikle kişinin pozitif duyguları ortaya çıkar. Bu mırıltı sesi dinletilen bireylerde yapılan bir araştırma sonucu insanın kendini daha fazla mutlu hissetmesini sağlayacak olan prolaktin, serotonin ve oksitosin hormonlarının vücutta arttığı tespit edilmiştir.

Bilim insanlarının yaptığı bir diğer araştırma sonucu kedi ile beraber vakit geçiren, kedi besleyen bireylerin diğer insanlara oranla %40 daha az kalp krizi geçirme riski olduğu da kesinleşmiştir. Bu durum ile birlikte daha az stres daha az kalp krizi riski olarak söyleyebiliriz.

2-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

Minik kedilerin bir diğer özelliğine de değinelim sadece bu kadar ile sınırlı kalmayıp mırıltının kedide bulunan kemikler ve kediyle etkileşime geçen insanlarında kemikleri üzerinde iyileştirici bir etkisi de var. Bunun nedenini merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. Çünkü 100-200 Hz ve 20-50 Hz frekansları kemik sağlığı açısından en uygun titreşim aralıklarına sahiptir. Kas sakatlanmaları ve tendon gibi rahatsızlık geçiren kişilerde de bu frekans aralığında tedavi edilmektedirler.

Bu kadarla da sınırlı değil. Eğer nefes darlığı veya astım hastalığı çekiyorsanız şimdi bir pet shop’a gidip kedinizi alın çünkü kedi mırıltısı solunum sisteminize çok iyi geliyor.

Hem sevimlilikleriyle insanların stresini azaltan hem de iyileştirici etkileriyle beraber insan hayatını renklendiren bu minik dostlarımıza sahip çıkalım.

3-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

6-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

5-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

4-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

7-kedi-mırıltısının-tedavi-edici-gücü-kedi-faydaları-minik-yavru-kedi-sağlık-ortamnedio-sosyal-içerik

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dişçi Koltuğunda Yaşanan 10 Komik Olay

Dişçi Koltuğunda Yaşanan 10 Komik Olay

23 Ocak 2016
1.965 Kez Okundu.
Neden CS:GO?

Neden CS:GO?

10 Mart 2016
2.026 Kez Okundu.
Avatar 2’nin Gösterim Tarihi Belli Oldu

Avatar 2’nin Gösterim Tarihi Belli Oldu

23 Aralık 2015
1.832 Kez Okundu.
Sylvester Stallone’un Zengin Olma Serüveni

Sylvester Stallone’un Zengin Olma Serüveni

12 Mart 2016
1.648 Kez Okundu.
Ebru Gündeş – Aynı Aşklar

Ebru Gündeş – Aynı Aşklar

13 Kasım 2015
1.753 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365