Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Kolay Yoldan Fotosentez’i Öğrenelim

BLOG 18 Eylül 2016
341 Kez Okundu.

Kolay Yoldan Fotosentez’i Öğrenelim

Fotosentez

Fotosentez

Biyolojide öğretmenlerimizin anlata anlata bitiremediği fotosentezi bir de böyle okumaya ne dersiniz? İşte size bir fotosentez olayının hayat hikayesi…

Fotosentez( foto=ışık, sentez=birleştirme) dediğimiz olayı kabaca tanımlamak gerekirse inorganik maddeden organik madde sentezleme olayına denir. Klorofilli bir canlı gördüğümüz an o canlı fotosentez yapıyor diyebiliriz. Bunlar yeşil bitkiler,algler,siyanobakteriler, öglenalar,fotosentetik bakterilerdir.
Bitkilerin yeşil renkli gözükmesinin sebebi diğer renkleri soğurup yeşil rengi yansıtmasıdır. Ancak karıştırılmamalıdır ki fotosentezin gerçekleşmesi için güneş ışığını soğurması gerekir. Güneş ışığını soğursun ki güneş enerjisini kimyasal bağ enerjisine dönüştürsün. Fotosentez dediğimiz olay 2 bölüme ayrılır: 1) Aydınlık Evre Reaksiyonu(Işığa bağımlı tepkimeler) (Granada gerçekleşir.) 2) Karanlık Evre Reaksiyonu(Calvin döngüsü) (Stromada gerçekleşir.) 1) Aydıklık evre reaksiyonunun devirli fotofosforilasyon olan kısmında klorofil-a ya güneş ışığı düşer. Ne yapacağını bilemeyen klorofil-a bari elektron veriyim diyerek ferrodoksine elektron gönderir. Buna şaşıran ferrodoksin elektronu plastokinona verir. O da ne ? Bir adet ATP oluştu. Buna dayanamayan plastokinon çareyi sitokrom elektron vermede bulur. Sitokrom da tekrar klorofil-a ya elektron vererek yeniden ATP oluşturur. Böylece devir tamamlanmış olur.
Aydınlık evre reaksiyonunun devirsiz fotofosforilasyon olan kısmında oyuncularımız klorofil-a ve klorofil-b. Güneş enerjisini alan klorofil-a yine ne yapacağını bilemez ve alışık olduğu şeyi yani elektronu ferrodoksine vererek indirgenir. Ferrodoksin de elektron vererek NADP’yi yükseltgendirmenin verdiği özgüvenle görevini tamamlamış olur. O sırada 4OH iyonunu ve güneş ışığını alan klorofil-b sırasını plastokinona devreder. Elektronunu sitokroma veren plastokinon da görevini tamamlamanın verdiği mutluluğu yaşar. Ama asıl mutluluk sitokroma aittir. çünkü klorofil-a ya elektron verdiği sırada bir adet ATP oluşur.
Devirsiz fotofosforilasyon böylece tamamlanmış olur. 2) Karanlık evre reaksiyonuna calvin döngüsü denmesinin sebebi Melvin Calvin adındaki insanın keşfetmesinden dolayıdır. Bu evre aydınlık evre reaksiyonlarında oluşan 18 ATP ve 12 NADPH2 yi kullanır. Serüven RDP nin CO2 yi tutmasıyla başlar ve ilk kararlı bileşik olan PGA ya gelmesiyle devam eder. Sırasıyla DPGA,PGAL,RMP den geçerek yeniden RDP ye ulaşır. Bu evrede, aydınlık evrede oluşan bütün enerji kullanılır. Böylelikle besin ve oksijen meydana gelmiş olur. Tabiki solunum reaksiyonlarında kullanılana kadar…
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Buz Devri 5’den Türkçe Fragman Geldi!

Buz Devri 5’den Türkçe Fragman Geldi!

8 Şubat 2016
2.419 Kez Okundu.
Kızlar tuvalete neden birlikte gider?

Kızlar tuvalete neden birlikte gider?

13 Kasım 2015
1.640 Kez Okundu.
Organik Nargile Yapımı

Organik Nargile Yapımı

14 Aralık 2015
2.329 Kez Okundu.
Evden Eve Nakliyat Fiyatları

Evden Eve Nakliyat Fiyatları

6 Kasım 2016
152 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365