Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Mecidiyeköy ve Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

BLOG 10 Eylül 2016
1.377 Kez Okundu.

Mecidiyeköy ve Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Mecidiyeköy'de gezilecek yerler, Beşiktaş'ta gezilecek yerler, İstanbul

Mecidiyeköy’de gezilecek yerler, Beşiktaş’ta gezilecek yerler, İstanbul

Keşfetmenin eşsiz tadı ve o mavilik İstanbul’un güzide sayılabilecek bir semtinden bir o kadar da güzide olmayan bir sokağında sabah karşı sizlerle bu şehrin bana hissettirdiklerini anlatmak , Mecidiyeköy‘ü , Beşiktaş‘ı ele alabildiğim her yönüyle tanıtmak istiyorum. Mecidiyeköy’de hayat meydanda can bulup oradan dağılan bir konumdadır.

Mecidiyeköy meydanında İstanbul köprüsünün ayakları bulunur bu da her seferinde bana bulunduğum şehirden daha büyük bir yere geldiğimi hatırlatır. Etrafınıza biraz göz gezdirecek olursanız bildiğimiz sıradan mağazaların dışında gözünüze ilk olarak kocaman, yüksek plazalar göze çarpar. Bir bakıma iş dünyasının da yoğunca bulunduğu bir bölgedir zaten. En son yapımı biten, adını birçok kez gazete gibi yerlerden duyduğunuz Torun center size tüm ihtişamıyla ‘ Merhaba ‘ der. İnanın fark etmeyip hayata karışsanız bile orada olur. Çünkü öyle bir ışıklandırması ve dikkat çekiciliği var ki belki evinizin camının yansımasından bile fark edebilirsiniz. Meydanda ilginizi çekebilecek birkaç dükkandan sonra içeri tarafa yürürsünüz. Bu kısımda olan küçük dükkanlar, manavlar düşünülenden daha yakından ve içten davranırlar. Adını şu an hatırlayamadım ama yer altında bulunan bir tekstil mağazası size har daim gülümser halde bekler. Galiba Mecidiyeköy‘de yapmayı en çok sevdiğim şey ” Buğday’dan ” pastanesinin o efsane ve taptaze tatlılarından (belirtmem gerek ki fiyatları da çok uygundur) alıp akşam evde kahve keyfi yaparken mest olmak. Gezilecek ve yapılacak şeylerden bahsederken ‘ Profilo Avm’ yi es geçmek olmaz. Zaten çoğunlukla Mecidiyeköy’de oturan genç kitlenin akşam da sabah da bulunduğu yerdir. Öncelikle tarihini açmak istiyorum, adını Profilo olması İstanbul’un 2. büyük yangını olan Profilo fabrikasının orada olmasıdır. Avm’ nin yan tarafında ‘ Özsüt’ gibi güzide kafeler bulunmaktadır ve akşamları uzun zamandır görülemeyen bir arkadaşla kahve molası için çok uygundur. İçinden bahsedecek olursam bilinen mağazaların yanı sıra sinema katında biraz sert mizaçlı ama bir o kadar hoş sohbet olan bir abinin jelibon standını görürsünüz, sürekli taze şeyler getirdiği için yeni ve ilginç jelibonlar için güzel bir durak yeridir – size bu kısımda hayatımın en iğrenç yiyeceği olan meyan kökünü ilk orda yediğimi belirtmek istiyorum, tadını ne kadar kötü olursa olsun hepiniz bu deneyenimi yaşayın lütfen – Ve geldik Profilo Avm’de en sevdiğim yere… Sineması, o kadar güzel bir yer ki şimdiye kadar bildiğiniz tüm sinemaları unutun. Öncelikle iç kısmı kütüphane şeklinde olup oval gelen bir kitaplık yapısı vardır ve kenarları aynadır , sinema salonu koltukları ise çok rahat ve geniştir. Üstelik -tahminimce her salonunda değil ama – salonlarda ön tarafta çok farklı koltuklar bulunur. Örneğin dedenizin sallanan koltuğu ya da iki kişilik sayılacak tek kişilik bir koltuk. Sinemaya girdiğiniz andan itibaren ruhunuz da bir rahatlama yaşıyorsunuz.

Beşiktaş'ta gezilecek yerler, İstanbul

Beşiktaş’ta gezilecek yerler, İstanbul

Gelelim arka sokaklarına ve evlerimize. İstanbul’da olmasından mıdır yoksa her yere ulaşımı rahat olmasından mıdır bilmiyorum ama kalabalık bir bölge ve bundan dolayı evleri genelde küçük ve sıktır. Benim sokağımda – kekik sokağı– karşı binadaki abi ile maçları, dizileri, haberleri beraber izliyorduk, yakınlığı siz düşünün zaten gökyüzünü göremiyorsanız ama böyle olmayan sokakları da elbette var. Ayrıca Mecidiyeköy’ün en belirgin özelliklerinden biri çok farklı kültürlerin, çok farklı insanların bir arada yaşıyor olmasıdır. Örneğin yan tarafınızda – affınıza sağınırak söylüyorum- gecekondu hayatı görüyorsunuz, diğer yanınızda ise Avrupa’nın herhangi bir yerinden gelmiş kendince modern sayılan bir hayat görüyorsunuz. Bu da azmış gibi karşı binanızda evinde ayin yapan insanlar varken onların yan dairesinde namaz kılan insanları fark ediyorsunuz. İnanın ki bu çok güzel bir şey çünkü bu sayede insanları yadırgamamayı öğreniyorsunuz .

Mecidiyeköy‘ün hayat temposunda siz de kayboluyorsunuz küçük belki önemli sayılabilecek belki de geçici bir ayrıntı oluyorsunuz ve bu sizi üzmüyor bile koca bir dünya olduğunu her daim görüyor ve hatırlıyor olmak bazen düştüğünüz yerden kalkmayı ve bunu yaparken düştüğünüz yeri sorgulamayı sağlıyor. Buradan otobüsle sadece 5-10 dakika uzaklıkta olan Beşiktaş’tan bahsetme zamanım geldi sanıyorum. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi burası fanatik Çarşı grubuna ait bir bölge. Maçlardan önce Beşiktaş’ın merkezinde olan Kartal heykelinde toplanıp orada bir şeyler yenip biraz eğlenip belki biraz da alkolle maça gidilen bölgedir.( ve maç sonrası da olur bunlar) Beşiktaş iskelesine geçince eminim siz de benim gibi devlete sinirlenip biraz da ucundan sövmek isteyebilirsiniz bunun nedenini açıklamıyorum eğer İstanbul’da yaşayan varsa demek istediğimi anlamıştır ama gitmeyenler için kendileri görmelerini tavsiye ediyorum. Sahil yolu boyunca kafeler bulunuyor genelde çok dolu olan bir bölgedir. Sahil yolunun en sonunda bulunan kafede köprüyü daha rahat görme imkanınız var. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’ nin denize sıfır bir kampüsü olduğunu hatırlatmak istiyorum çünkü çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Üniversite demişken Beşiktaş’ta kampüsü bulunan diğer bir üniversite Yıldız Teknik Üniversitesi’ dir fakat kampüsü biraz daha yukarıda kalmaktadır.

Beşiktaş iskeleden sonra karşıya geçip biraz alışveriş biraz dağıtma imkanı olan meydan da çok yığın ilgi görmektedir. Beşiktaş’ın içinde bulunan pasajda – bayanlara ithafen – çok uygun fiyata çok güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Biraz ileride alkol alabilceğiniz mekanlar başlıyor ama benim şahsi fikrime göre Taksim de bulunan bu tarz yerler daha güzel ve daha nezih ayrıca canlı müzik de yapan çok kaliteli mekanlar bulabilirsiniz. Tabi ki Beşiktaş da tercih edilebilir ama daha samimi ve küçüktür. Bunu söylemeden es geçemiyorum. İç kısmında Cup of love adlı bir kafe var , şimdiye kadar hayatımda gittiğim en güzel dekoru olan yerlerden birisi , içerisinde kendinizi orta çağdan kopan bir havanın arasında sanatı solurken buluyorsunuz. Üstelik çalışanları çok güler yüzlü, baristası da bir o kadar çekici ve samimidir – söylemek zorundayım çok yakışıklı – içeceklerinden bahsedecek olursam sadece kahve üstüne değil birçok fresh içecekler de bulabilirsiniz. Egzotik içecekler bölümüne ayrıca göz atmanızda ve eğer nane seviyorsanız cupoflove dedikleri içeceklerine bakmanızı tavsiye ederim. Ama kahveden önce karnınızı doyurmak istiyorsanız her zaman seçtiğiniz lokantalar yerine dünyanın en bol malzemeli Ayvalık tostunu yapan yerine de gitmenizi öneririm zaten aynı cadde üstün bulunuyorlar. Küçük ama her şeyi bulabileceğiniz bir yer Beşiktaş.

Mecidiyeköy'de gezilecek yerler, İstanbulMecidiyeköy’de gezilecek yerler, İstanbul

Şimdi sizlere son Zaman’larda en çok dinlediğim bir şarkının manidar anlamıyla veda ediyorum. Belki tam anlatmadım söyleyeceklerimi hepsini sona sakladım Ve ben hayatımın hiç bir evresinde böyle çaresiz kalmadım Belki aramadım belki gelmedim belki hep Zaman yanlıştı dedim Ama Mecidiyeköy metroda belki rastlarım diye hep oturup bekledim. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım hoşunuza gider şimdi size son ümidim şudur : Belki rastlarsınız…Hoşçakalın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365