Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Meksika’daki Teotihuacan Piramitleri ve Özellikleri

BLOG 31 Mart 2016
2.874 Kez Okundu.

1-ay-piramidi-Teotihuacan-Pyramids-meksika-ortamnedio-piramitler-güneş-tapınağı

Meksika’daki Teotihuacan Piramitleri ve Özellikleri

Piramitlerin baş şehri olarak herkesin aklına eminim ki Mısır geliyordur. Fakat orta Amerika ülkesi olan Meksika’da bulunan piramitleri daha önce hiç işittiniz mi?

Orta Amerika’da bulunan Meksika’daki  antik şehirlerden bir tanesi Teotihuacan bir diğer adıyla ” Tanrılar Kenti “. Bu muhteşem kenti görmek için her sene dünyanın farklı bölgelerinden on binlerce turist gelmektedir. Bu kentte ilgi çeken en önemli yapılar Ay ve Güneş piramitleridir.

Tarihi olan bu kenti ve piramitleri hakkında biraz bilgilenelim. Antik kent ile ilgili dönemimize herhangi yazılı bir belge yoktur. Elde edinilen bilgilerin büyük çoğunluğunu arkeolojik kazılardan ve hiyeroglif resimlerinden elde edilmiştir.

Mexico City’nin 50 kilometre kuzeyinde yer alan Teotihucan Kenti‘nde ilk yerleşim milattan önceki 2000’li yıllara dayanmaktadır. Fakat piramitlerin yer aldığı bölgenin milattan sonra 1. yüzyılda yapılmaya başlandığı düşünülmektedir.

Şehrin en kalabalık döneminde 200 bin kişi yaşamış olup milattan sonra 6 binli yıllarda nedeni bilinmeyen bir şekilde kent terk edilmiştir. 30 kilometrelik alan kaplayan Teotihuacan şehri bir uçtan diğer uca kesen bir yola sahiptir. Ölüler yolu olarak bilinen bu yolun bir ucunda Güneş Piramidi diğer ucunda ise Ay Piramidi yer almaktadır.

En önemli tapınak Queatzalcoatl olarak bilinir. Farklı tapınaklarda yolun çevresinde konumlandırılmıştır. Kentte ki yapıların dizilişinde çok değişik bir yöntem kullanılmıştır. Şehirde ki yapılar Orion Takım Yıldızı’nın yerdeki yansıması olacak şekilde düzenlenmiştir.

Mısır piramitleriyle Teotihuacan piramitleri arasında ki en belirgin fark mısır piramitlerinde mezar odaları bulunurken Teotihuacan piramitlerinin içinde mezar odaları yoktur. Mimarisi gelişmiş olan kentte yapılar oymalarla süslenmiştir.

Aztekler’in inanışına göre Teotihuacan kutsal bir yapıdır.

2-ay-piramidi-Teotihuacan-Pyramids-meksika-ortamnedio-piramitler-güneş-tapınağı

Ay ve Güneş Piramitleri

Güneş piramidi dünyanın en büyük üçüncü piramidi olma özelliğine sahiptir. 90 metre yüksekliğinde olan bu piramit 225 metrelik alan üzerine kuruludur. Piramidin tepesine ulaşmak için 248 merdiveni geçmeniz gerekmektedir. Bu piramidin yapımında 3 milyon ton taş kullanılmış olup milattan sonra 200’lerde yapıldığı düşünülmektedir.

Ay piramidi Ölüler Yolu’nun kuzeyinde konumlandırılmış olup 43 metre yüksekliğindedir. Boyut olarak Güneş Piramidinden daha küçüktür.

Teotihuacan’da Azteklerden önce Tolteklerin yaşadığı arkeolojik kazılar sonucunda tahmin edilmektedir. Aztekler tarafından bu şehre Teotihuacan adı verilmiştir.

Bir diğer araştırmaya göre ise kentte  Zapotekler ve Mistekler’in yaşadığına dair ipuçları vermiştir. Kısacası bu efsanevi şehir esrarlarını çoğu piramitler gibi saklıyor.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ortamnedio 31 Mart 2016

vay

Bunlar da var!
Gerçekten seven adam sevişir mi?

Gerçekten seven adam sevişir mi?

13 Kasım 2015
1.639 Kez Okundu.
Dünyadaki En Büyük 5 Soygun…

Dünyadaki En Büyük 5 Soygun…

17 Aralık 2015
1.470 Kez Okundu.
Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

9 Nisan 2016
2.178 Kez Okundu.
Ağızdan Nefes Almanın Tehlikeleri

Ağızdan Nefes Almanın Tehlikeleri

9 Eylül 2016
267 Kez Okundu.
Call of Duty Geçmiş Yıllara Dönüyor

Call of Duty Geçmiş Yıllara Dönüyor

30 Ekim 2016
197 Kez Okundu.
Survivor 2016 Seda Tetik Kimdir?

Survivor 2016 Seda Tetik Kimdir?

10 Şubat 2016
2.112 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365