Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

MIUI 8 Özellikleri

BLOG, MOBİL, TEKNOLOJİ 18 Ekim 2016
1.063 Kez Okundu.

Birçoğumuz bilmesede telefon piyasasında neredeyse herkes Çinli mallara güven olmayacağını söylüyor. Ancak Çin’den çıkan birçok telefon hem fiyat hemde performans bakımından üst düzeylerde yer alırken Xiaomi markası bunlardan sadece bir tanesi. Karşınızda Xiaomi’nin telefonlarında kullanandığı en son arayüzün detayları.

Android işletim sistemi üzerine kurulu Xiaomi cihazlarındaki MIUI arayüzü, birçok yönünden iOS’a benzesede bana göre kullanılabilirlik, Android’in harika özellikleri ve fonksiyonlar olarak iOS’dan çok daha üstün. Peki hem Android diyorsun, hemde MIUI diyorsun; bunlar ne demek oluyor diyecek olursanız; Android internetten birçok yöntem ile kolayca bulabileceğiniz açık kaynaklı bir işletim sistemi (Linux gibi) olduğu için birçok geliştirici bunları kendi kafasına göre şekillendirebilir ve piyasaya sunabilir. Hatırlayacağınız gibi bir süre önce “Custom ROM’lar ve “Root” hakkında birer konu yazmıştım. İşte orada geliştiricilerin sizin cihazınız için yayınladığı kişisel ROM’larıda bu şekilde tasarlarken, bahsi geçen kişilerden farklı olarak kişiselleştirdiği sistemi bir telefona ekleyerek piyasa sürüp telefon markası olanlarda var. Bunlara en büyük örneklerden biri ise Xiaomi ve MIUI. İşte bazı MIUI 8 arayüzüne ait bir görüntü:

miui-8

Aynı zamanda Türkçe dahil birçok dili içerisinde barındıran Xiaomi cihazları için yayınlanan son arayüz güncellemesi MIUI 8’in en iyi yenilikleri:

1-miui-8

Resimden anlaşılsa da anlaşılmasa da resimde anlatılan şey “Çifte Uygulamalar”. Bildiğiniz gibi Play Store’da bulunan birçok uygulama (Parallel Space gibi) ile birçok uygulamayı tekrar ekleyerek aynı telefon üzerinden aynı anda iki hesap çalıştırmayı başarabiliyorduk. Xiaomi yeni sisteminde bunu bir uygulamaya gerek duymadan çok daha stabil ve çok daha kolay hâle getirerek bizlere sunuyor.

2-miui-8

Uygulamaları çoklamak yerine direkt olarak bir telefon üzerinde iki telefon kullanmamıza olanak sağlayan Xiaomi, uygulama çoklamanın yanı sıra “2. Uzay” adını verdiği yeni bir sistem ile telefonunuzun bir kısmını başka bir şeyler, diğer bir kısmını ise başka bir şeyler için kullanmanıza olanak sağlıyor. Bu özelliğe pek gerek duymasakta iş adamlarının iş ve özel hayatını ayırmak için mükemmel bir sistem.

3-miui-8

Resimden bir çoğunuzun anlayabileceği gibi “Kayan Ekran Görüntüleri” adı verilen bu özellikte çektiğiniz bir internet sayfasının yada tek bir ekrana sığmayan herhangi bir ekran görüntüsünü istediğiniz boyutlarda sayfayı kaydırarak çekerek yukarıdaki resimdeki gibi çekebilirsiniz. Bu benim çok hoşuma giden yeniliklerden bir tanesi.

4-miui-8

Tamamen yenilenen notlar uygulaması ile yeni jenerasyona ayak uyduran Xiaomi, notlar uygulamasında tablo görünümü arayüzünü kullanmayı seçmiş ki, bana göre çok daha iyi bir karar.

*Resimde gösterilen ekran görüntüsü her ne kadar İngilizce olsada ne bu resimde nede gördüğünüz diğer resimlerde sistem sadece Çince demek değil. Sadece ekran görüntüsünü alan yetkililer cihazları o dilde kullanmayı tercih etmiş.

5-miui-8

Tasarım konusunda pek bir yenilik olmasada direkt olarak hesap makinesi uygulaması üzerinden güncel döviz çevirici kullanabilmek birçok iş adamının işine yarayacaktır.

Bunların dışında birçok yenilik yapan Xiaomi, yaptığı muhteşem yenilikleri bu linkteki sayfada paylaşırken, isterseniz görseller dışında sitedeki özelliklerin Türkçe’sini aşağıdan okuyabilirsiniz.

İşte Xiaomi’nin Yaptığı Tüm Yenilikler:

 • Hesapla ve Çevir: Hesap makinesi üzerinden döviz çevirebilme
 • Tamamen Yeni Galeri: Tamamen yenilenen galeri ile göz zevkinize uyarlanmış yeni tarz
 • Profesyonel Resim Editörü: Ayrı bir uygulamaya gerek duymadan cihaza entegre edilmiş, inanılmaz özelliklere sahip fotoğraf düzenleyicisi
 • Video Düzenleme: Her ne kadar kısıtlı özellikleri olsada diğer cihazlarda olmayan özellik ile videolarınıza müzik ekleyebilir ve videonuzu kesebilirsiniz
 • Yenilenen Not Uygulaması: Göz zevkiniz için tasarlanmış olan tablo görünümlü yeni notlar uygulaması
 • Çifte Uygulamalar: İki farklı hesaplarınız için, tek bir cihaz
 • İkincil Uzay: Farklı parmak izleri, uygulamalar ile işlerinizi tek cihaz üzerinden farklı sistemde halledin
 • Top: Favori uygulamalarınızı ekleyebilir, çalışmayan fiziksel tuşlar yerine kullanabilirsiniz
 • Kayan Ekran Görüntüleri: Daha uzun ekran görüntüleri almanın en kolay yolu (!)
 • Az Yaz, Daha Fazlasını Yap: Kişisel bilgilerinizi kaydederek birçok uygulama üzerinde otomatik doldurma özelliği gibi kullanabilirsiniz
 • Arama Uygulaması İle Daha Fazlasını Yapın: Birçok numarayı sunucusunda tutarak bilmediğiniz numaraların kimden geldiğini öğrenin
 • Başka Uygulamaya Gerek Duymadan Arayan Kimliği: Bilmediğiniz numaralardan gelen çağrıların kimlerden geldiğini tespit etme (McDonald’s, Spam Çağrılar gibi)
 • Otomatik Numara Tanıma: Gelen mesajlardaki garip isimler yerine firmanın ismini direkt olarak görme
 • Harekete Geç: Gelen bilgilendirme mesajlarını tek tuş ile kullanın (mesaj yoluyla davet edildiğiniz bir konseri direkt olarak gelen mesajın altındaki tuşa basarak takvime ekleme gibi)

Bunların dışında çok daha ilginç ve inanılmaz özelliklere sahip olan Xiaomi cihazları, ben dahil birçok kullanıcının ilgisini çekmekte. Yazının resmi sitede yayınlanan sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Ososyal 31 Ekim 2016

Vay canına süper özelliklere sahip bir telefon

Abdulbaki Dursun 15 Mayıs 2017

@Ososyal,
Aynen öyle 🙂

İlginizi Çekebilir
Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

15 Nisan 2017
15 Kez Okundu.
İmplant Diş Fiyatları Kaç TL?

İmplant Diş Fiyatları Kaç TL?

12 Nisan 2017
10 Kez Okundu.
Dünyanın En Pahalı Oyunları

Dünyanın En Pahalı Oyunları

27 Mart 2017
80 Kez Okundu.
Bunlar da var!
Antibiyotik Kullanımını Belirleme Testi

Antibiyotik Kullanımını Belirleme Testi

30 Ocak 2017
146 Kez Okundu.
Sihirbazlar Çetesi 2 Filmi

Sihirbazlar Çetesi 2 Filmi

30 Eylül 2016
360 Kez Okundu.
Ariana Grande – Focus

Ariana Grande – Focus

11 Kasım 2015
1.815 Kez Okundu.
Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

29 Ocak 2016
1.408 Kez Okundu.
iOS 8 ‘in Bilinmeyen Özellikleri

iOS 8 ‘in Bilinmeyen Özellikleri

29 Aralık 2015
1.400 Kez Okundu.
Uzaya Gitmek İsteyenler İçin : SpaceX-Falcon

Uzaya Gitmek İsteyenler İçin : SpaceX-Falcon

12 Şubat 2016
1.375 Kez Okundu.
Robotlarda Artık Acı Çekme Duygusuna Sahip

Robotlarda Artık Acı Çekme Duygusuna Sahip

5 Haziran 2016
488 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365