Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

NASA Teleskobu Hubble, Yıldızın Sönme Anını Paylaştı!

BLOG, HABER, TEKNOLOJİ 7 Şubat 2017
188 Kez Okundu.

Amerika’nın Uzay ve Hava Dairesi’nin (NASA) bir uzay teleskobu olan Hubble ölüm halinde olan bir yıldızın nebula görüntüsünü paylaştı.

Amerika için çok önemli bir daire olan NASA bildiğiniz üzere Amerika’nın gök işlerini hallediyor. NASA birçok uzaylı görüntüsünün de sansürleyicisi olmasına rağmen aslında altında birçok gizli bilgileri de barındırmakta.

hubble teleskopu sonme anı

 

Hubble uzay teleskobu adını Amerikalı astronom “Edwin Hubble”’dan almıştır. 1990’dan beri 20 yıl 7 aydır uzayda görevini yapmaktadır. Hubble uzay teleskobu HUT projesinde de yer almaktadır. HUT projesi Avrupa Uzay Ajansının (ESA), Amerikan Uzay ve Hava Dairesi(NASA) ile arasında yaptığı ortak çalışmadır. NASA için ilk teleskop olmasa da büyük önem taşımakla beraber NASA’nın Büyük Gözlemevleri yörünesinin de büyük bir bölümüdür.

Dünya’dan 5 bin ışık yılı uzaklığında olan Güneş’e benzer düşük kütleli bir yıldızın ölüm anını(sönme zamanını) görüntüledi. Bir yıldızın ölüm anını başlatan kıvılcım ve patlama bir göz açıp kapatmamız ile birlikte sona eriyor. Daha öncelerde gök bilimciler nadiren bu görüntüde bir yıldızı görebilmişlerdi.

NASA’nın sosyal medya ve web sitesinden yayınlanan resime bakacak olursak patlayan ve ölüm anının gelmiş olduğu bir yıldızın tahmin edebileceğimiz üzere patlaması bir alevden başlıyor. Alevden sonra gezegen nebulasına dönüşümü gözlenilmekte.

Gök bilimciler, ölen yıldızın saatte 1 kilometre hızla toz ve gaz attığını gözlemledi. Ayrıca Puppis Takımyıldızı ortamında yer alan “Cabalash Nebulası” adı verilen bölgenin gelecek bin yıl içerisinde tam bir gezegen nebulası haline dönüşeceği belirtildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
2016 Pırlanta Tektaş Modelleri

2016 Pırlanta Tektaş Modelleri

17 Mart 2016
2.484 Kez Okundu.
En Çok Oynanan İddaa Maçları

En Çok Oynanan İddaa Maçları

16 Ağustos 2016
318 Kez Okundu.
16 Kilo Ağırlığında Tavşan Vurdu!

16 Kilo Ağırlığında Tavşan Vurdu!

7 Ocak 2016
1.828 Kez Okundu.
Uzaya Gitmek İsteyenler İçin : SpaceX-Falcon

Uzaya Gitmek İsteyenler İçin : SpaceX-Falcon

12 Şubat 2016
1.375 Kez Okundu.
Algı Eke Kimdir?

Algı Eke Kimdir?

1 Ekim 2016
275 Kez Okundu.
Dünyanın En Saçma Kazalarından Biri

Dünyanın En Saçma Kazalarından Biri

7 Ocak 2016
2.324 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365