Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Yabancı Diziler Neden Daha Fazla Tercih Edilir?

DİZİ & FİLM 17 Mart 2016
1.743 Kez Okundu.

Hepinizin bildiği gibi sizinde yakından tanıdığın mutlaka bir yabancı dizi sever arkadaşınız vardır. Peki siz hiç aklınızdan “Türk dizileri varken neden yabancı dizi izliyorlar ki?” diye düşündünüz mü? İşte bugün bundan bahsedeceğim ama önce kendi hikayemi anlatmak istiyorum..:

Yaklaşık 1 buçuk yıl öncesine kadar bence yabancı dizileri sevmezdim ve izleyenleri de anlamazdım. Sürekli “Neden alt yazılı bir film, hatta dizi izleyeyim ki?” diye düşünürdüm. Yaz tatilinde gittiğim yerde tanıştığım bir arkadaşım bana Prison Break adında bir yabancı dizi izlememi önerdi. Ben ilk başta takmadım, sonra bana istersen ilk bölümünü açıyım diye sordu. Bende biraz merak ettim ve açmasını söyledim. Sonra “Sen bana bunun ilk sezonunu ver, ben beğenirsem diğer 3 sezonuda alırım.” dedim. Kabul etti ve benim taşınabilir cihazıma attı. Eve gittiğimde bilgisayarıma aktardım ve en baştan izlemeye başladım. Dizi ilk bölümünden itibaren dikkatimi oldukça çekmişti. Sonra diğer sezonlarını da aldım ve inanılmaz derecede bağlandım diziye. Gece gündüz ( gerçekten ) izliyordum. 4 Sezonuda ( 23’er bölüm ) bir haftada bitirdim. Hiçte pişman olmadım. Sonrasında ise tatilden döndüm ve biraz Türk dizilerine baktım. Şu an bizim televizyonlarımızda yabancı ülkelerdekinden çok daha dandik diziler çok fazla. Birçoğunuz muhtemelen bu dizileri seviyordur ancak onlardaki seneryo yeteneğini Türkiye’de bulmak çok zor. Türk dizilerinin geneli ilk bölümü aşırı derece de insanı bağlar, sezon bittikten sonra 2. Sezonda konu ne olursa olsun, konu “aşk’a döner. Ne dizisi olursa olsun öpüşme sahneleri vs. birçok şey bu zamana kadarki Türk dizilerindeki aynı seneryolar tekrar eder. Yabancı dizilerde var mı? Var. Ancak konudan sapma yok! İşte birçok kişide bu nedenden dolayı izliyor bunları. Birçoğunuz DC’yi biliyorsunuz. Şuanda hâlâ oynamakta olan DC yapımı dizi, The Flash her ne kadar insanlara güzel gelse de, bence oldukça sıkıcı bir dizi. Seneryo güzel ancak izlediğim diğer 3 yabancı diziye bakacak olursak onların gerisinde kalıyor. Özellikle de seneryosunu en çok beğendiğim Lost dizisi. Bu diziye öğretmenim sayesinde başlamıştım. Şuanda da devam ediyorum ancak 6 sezon olduğundan dolayı arada sırada böyle aralar vermek güzel oluyor. Bu arada da bu tür içerikler giriyorum. Yabancı diziler insana yaşatması gereken tüm korku, merak, hüzün ve birçok Türk dizilerinde bulamayacağınız şeyleri sunuyor. Birçok kişi belki bu gönderiyi gereksiz sanacak ve “Türk dizilerinin nesi varmış?” diyecek. Türk dizilerine lafım yok ancak evde annem televizyonu açıp dizi izlemezse benim televizyonda haber dışında artık hiçbir işim yok. Eskiden çıkan diziler hoşuma giderdi; güzelce izlerdim. Şuanda ki dizilerin birçoğu eskiye dayalı klasik seneryolara dayandığı için ne olacağını tahmin etmek çok basit. Yabancı dizilerde senaristler bu durumu imkansız hâle getirebilecek derece de çalışıyor ve insanı nereden vuracaklarını çok iyi biliyorlar. Her bölüm sanki ayrı bir film gibi izleyeceğiniz yabancı dizileri sizinde izlemenizi tavsiye ederim.

Eğer izlemeye başlayacaksanız istediğiniz veya arkadaşlarınızın önerisiyle başlayabilirsiniz. Benim sizler için önerilerim Prison Break ve Lost’dur. Tabiki de bunları izlemek zorunda değilsiniz ancak heyecan ve macera için bu iki diziyi izlemenizi tavsiye ederim.

“Herşey bir sebepden dolayı gerçekleşir.” -Lost

“Para herşeyi yapar diyen adam, para için herşeyi yapan adamdır.” -T:Bag ( Prison Break )

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Airfel Klima Servisi 12 Nisan 2016

Bu diziler bizleri daha çok batıya özendiriyor.

Abdulbaki Dursun 12 Nisan 2016

Diziler Amerikan yapımı olduğundan Türkler ile bir ilgisi yok 🙂 Sadece izlemeyi sevenler çok 😀 İzleyenlerin çoğuda zaten yönetmen değil.

İlginizi Çekebilir
Recep İvedik 5 Geliyor!

Recep İvedik 5 Geliyor!

16 Ocak 2017
162 Kez Okundu.
Prison Break Yeni Sezonuyla Geliyor!

Prison Break Yeni Sezonuyla Geliyor!

12 Ocak 2017
84 Kez Okundu.
2017 Yılını Sallayacak 6 Film

2017 Yılını Sallayacak 6 Film

13 Aralık 2016
243 Kez Okundu.
Slenderman Belgeselinden İlk Fragman!

Slenderman Belgeselinden İlk Fragman!

15 Kasım 2016
203 Kez Okundu.
Dağ 2, Dr. Strange’i Geçti!

Dağ 2, Dr. Strange’i Geçti!

8 Kasım 2016
462 Kez Okundu.
Bunlar da var!
Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

29 Ocak 2016
1.408 Kez Okundu.
Teknoloji’nin Sınırı Bulundu

Teknoloji’nin Sınırı Bulundu

22 Aralık 2015
1.441 Kez Okundu.
Yandere Simulator Twitch’den Yasaklandı!

Yandere Simulator Twitch’den Yasaklandı!

23 Ocak 2016
2.252 Kez Okundu.
Sizce 2015’in En İyi Oyunu Hangisi?

Sizce 2015’in En İyi Oyunu Hangisi?

26 Aralık 2015
1.518 Kez Okundu.
Günümüzdeki Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Günümüzdeki Boşanma Nedenleri Nelerdir?

15 Eylül 2016
365 Kez Okundu.
Türk Uzmanlar Yapay Kan Üretti

Türk Uzmanlar Yapay Kan Üretti

9 Şubat 2016
1.433 Kez Okundu.
Fruit Splash

Fruit Splash

21 Temmuz 2016
314 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365