Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Opera’nın Yeni Tarayıcısı: Opera Neon!

BLOG, GALERİ, HABER, TEKNOLOJİ 13 Ocak 2017
152 Kez Okundu.

İnternet tarayıcıları listesinde ismini ilk sıralarda tutan Opera’nın standart tarayıcısından sonra Opera’nın geleceği değiştirmesini düşündüğü diğer tarayıcılardan inanılmaz derecede farklı olarak yeni bir tarayıcı daha çıkararak kullanıcılara sundu. İsmini ise Opera Neon olarak seçen Opera firması, henüz tarayıcının stabil sürümünü değil, test etmeleri için kullanıcılara beta sürümünü ulaştırmaya başladı.

Birçok internet tarayıcısının aksine tasarım, kullanım ve özellikler açısından çok daha farklı olan Opera’nın yeni tarayıcısı Opera Neon, getirdiği en büyük özellik olarak diğer tarayıcılardan çok daha farklı tasarıma sahip olması ilk olarak göze batıyor. Bunların dışında diğer tarayıcılara göre çok daha hızlı ve birçok özellik konusunda stabil diyeceğimiz tarayıcı, henüz Opera tarafından tamamlanmadığından dolayı kullanıcılara beta versiyonu olarak iletiliyor. Beta versiyonu da birçok uygulama ve oyun çıkmadan önce gerek kapalı gerek açık olma şartıyla indirilmeye sunulan ve hataların olduğu bilinen, bunları gidermek adına indiren kullanıcıların bilgisayarından veri alarak testleri gerçekleştirip sorunları çözen bir sistem olan beta sistemi, Opera Neon üzerinde şuan için kullanılıyor. Henüz birçok eksikliği olsa da benim karşıma hiçbir hata çıkmış değil. Bunun dışında Chrome, Firefox gibi diğer popüler tarayıcılardan çok daha az RAM yediğini, çok daha hızlı olduğunu söylemek basit. Şimdilik birçok kullanıcı olarak tek eksiklik çeviri olabilir. İşte tarayıcıda geçirdiğim bir günün ardından elde ettiğim sonuçlar:

Hız

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğim gibi birçok tarayıcıdan hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bunların dışında sonuçları almada ve sayfaları yükleme konusunda da bir adım önde olmayı başaran Opera, yeni tarayıcısında da bu hızını kullanarak beni şaşırtmayı başardı.

Tasarım

Diğer tarayıcılardan en büyük farkı sanırım tasarımı; bu konuda Opera, “Geleceğin İnternet Tarayıcısı” olarak gördüğü yeni tarayıcısındaki tasarım farkları diğer tarayıcılardan çok daha farklı, bu farkta yıllardır alışık olduğumuz klasik arayüzden “sonunda” kurtulmamızı sağlayacak. Şimdiden birçok kullanıcı tarafından beğenilen yeni tasarımın birçok pozitif yanları bulunurken çok önemli olmayan eksi yanları var tabi. Stabil sürümü çıktığından bir tasarım ayarının gelmesi muhtemel.

Kullanım

Diğer tarayıcılara göre oldukça basit kullanıma sahip olan yeni tarayıcının kullanımı çok farklı olmasa bile göze batan büyük farklılıklar gözüküyor, bunların dışında kullanım olarak kullanılan tasarım gelecekte bilgisayarların yerini alacak olan tablet bilgisayarlar içinde uyumlu olarak tasarlanmış durumda.

Eklenti Desteği

Şuan için betada olan bir tarayıcı için bunu söylemek zaten oldukça güç. Henüz Opera Neon tarayıcısında hiçbir eklenti desteği bulunmazken tarayıcının altyapısı Chromium altyapısı ile tasarlandığından dolayı stabil sürümünde çok büyük ihtimalle tüm Chrome eklentilerini destekleyeceğini düşünüyorum. Bunun dışında eklentiler olmasa bile oldukça kullanışlı bir tarayıcı.

Genel Sonuç

Birçok tarayıcıdan çok daha iyi olduğunu her yönüyle görebilirken en büyük eksiklik sanırım çeviri. Buda çözülmesi hiçte zor bir durum değil. Çok yakın zamanda çözülmese bile stabil sürümünde çözüleceği kesin. Çeviri konusunda sıkıntıları olsada web sayfaları Türkçe olduğundan, ve tarayıcıda pek fazla özellik olmadığından dolayı İngilizce olarak kullanmak gayet basit ve anlaşılır.

Ekran Görüntüleri

2017-01-13_16-03-14

2017-01-13_16-04-21 (2)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365