Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Oyun Oynarken En Çok Tercih Edilen Müzik Türleri Nelerdir?

OYUN 21 Mart 2016
1.480 Kez Okundu.

Oyun Oynarken En Çok Tercih Edilen Müzik Türleri Nelerdir?

Oyuncular oyunları oynarken genelde, oyunun müziklerinden sıkılır, müzikleri beğenmez veya oyunun hiç müziği yoktur. Bu durumla karşılaşan oyuncular internette müzik aramaya başlar ve buldukları şeyler genellikle çok kısa ve hoş olmayan şeylerdir. İnternet dinleyenler için sürekli oyunu aşağıya alıp müziği tek tek değiştirmek gerekir. Birçok oyuncuları düşünen müzik şirketleride oyuncular böyle duruma düşmesin diye birçok müziği toplar ve tek bir video hâlinde birleştirir. Sonra internet âleminde YouTube, İzlesene, Dailymotion gibi birçok video paylaşım sitesinde paylaşılır (müzik, video konusunda en zengin platform her zamanki gibi YouTube’dur). Peki insanların zevklerine ve oynadıkları oyuna göre hangi müzikler tercih edilmeli?

Genelde internette gezinirken karşınıza çıkan hayran yapımı videoları görmüşsünüzdür (video 1). Bu videolar da genellikle müzik olur ve oyunun gidişatına göre video düzenlenirken müziğin ritmine görede oynanış düzenlenir. Bunları yapanlar videoyu müziğe uyduracak şekilde hazırlarlar ve sunarlar. Genelimizin hoşuna gider bu videolar. Hatta bazen sizde oyun oynarken “Arkadan böyle müzik çalsa da bende böyle hareketler yapıp ritm tuttursam..” dersiniz. Bunu canlı olarak yapmak zor ancak video düzenleme programıyla sahneleri ayarlamak daha kolay. Peki zevkinize göre daha çok hangi müzikler tercih edilmeli?

• Öncelikle tercih edeceğiniz müzikler uzun olmalı ki sürekli oyunu aşağıya indirip oyun “elinizi” zarara atmayasınız. Bu yüzden genelde 3 saatlik veya 1 saatlik videolar tercih edilir. Size her ne kadar bu süre uzun geçse de oynadığınız oyun bir kere sardığında zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız ve müzik arkadan akıp gider. Böylece sessizlikten kurtulmuş olursunuz.

• Bir başka önerim ise dinleyeceğiniz müziklerin içinde çok fazla söz olmaması. Genelde enstrumental şarkıları tercih etmeniz sizleri daha motive edecektir. Örneğin siz müziğin “drop” dediğimiz Türkçede de “patlama noktası” olarak geçen bu kısma gelince “gaza” gelerek ritim tutmaya başladığınızda nasıl oynadığınızı anlamazsınız ve genelde tam olması gerektiği gibi oynarsınız. Tabi etrafınızda adam vs. yoksa boşa sıkmış olursunuz (CS:GO).

• Benim tercihim genelde Dubstep ve Trap şarkılardır. Tabi bunlarında oyuncular için tasarlanmış müzikleri var. Bende genelde onları tercih ediyorum. Video her ne kadar uzun olsa da arkada açtığım zaman, ne kadar hızlı geçtiğini fark ediyorum. Hatta birçok zamanda hoşuma giden müzikleri sorup veya açıklama kısmına bakarak ismini alıyorum, indiriyorum ve başka zamanlarda  dinliyorum. Gerçekten hoş oluyor.

• Sizde internete (YouTube’a) “Gaming Mix” yazarsanız yabancılar tarafından hazırlanmış birçok video olduğunu görebilirsiniz. Genelde hepsi uzun olur ve içlerinde en az 10 şarkı barındırırlar. Videonuzu seçerken videonun başlığında yer alan kısımda hangi tür müziklerin karıştırılarak hazırlandığı yazar ve sizinde kolay seçip yapmanızı hedefler. Örneğin “ BEST MUSIC MIX 2016 | ♫ 1H Gaming Music ♫ | Dubstep, EDM, Trap“.

• Peki CS:GO için müzik dinlemeyi öneriyor muyum? Kesinlikle hayır. Yani hiç değilse rekabetçi modda oynarken. Diğer modlar da takımınızı ve kendinizi riske atacak şekilde oynamanız sizlere çok kötü sonuçlar doğurabilir ve oynama kabileyitinizi aşırı derecede düşürür. Ben genelde müziğini beğenmediğim oyunlarda oyuncular için hazırlanmış müzikleri dinliyorum (Örn. Minecraft).

Tabi kide siz benim dediğim şekilde müzikleri seçmek zorunda değilsiniz. Muhtemelen sizlerinde daha önce dinlediğiniz müzik türleri vardır. YouTube’da o şekilde aratıp yanına “… Gaming Mix yazarsanız muhtemelen o tür müzikleri barındıran bir karışım sizleri karşılayacaktır. İşte ekstra videolar:


( Video 1 )

Tabi bunların dışında birde oyunlara adanmış müzikler var. İşte o videolar arasında son zamanda en çok beğendiklerimden bir tanesi:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365