Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Radyonun Nasıl İcat Edildiğinin Hikayesi

TEKNOLOJİ 28 Eylül 2016
233 Kez Okundu.

Radyonun Nasıl İcat Edildiğinin Hikayesi

Radyoyu icat eden kişi resmiyette Guglielmo Marconi olsa da gerçekten Marconi‘nin radyoyu icat ettiğini söyleyemeyiz.

Latince de radius olarak geçen radyo kelimesi ışınlanma anlamına gelir. Radyo, insanlığın teknoloji konusunda bir çığır atladığı büyük bir icattır. Radyo icat edilmeden önce telgraf, elektrik ve telefon icadı olması gerekliydi.

Radyonun icadı için çalışan sadece Marconi değildi bir çok kişi radyonun icadı için emek vermekteydi. Ünlü fizikçi 1865 yılında radyo dalgalarını ( elektromanyetik dalgalar ) keşfetti. Alman bilim adamı Hertz, James Maxwell’in keşfini geliştirdi.

Marconi, radyonun icadı

Marconi, radyonun icadı

Şuan kullandığımız bir çok elektronik alet dalga boylarından sinyalleri toplar ve bizlere ses, görüntü olarak verir. Guglielmo Marconi çocukluğundan beri radyo dalgaları ile ilgilenirdi. Marconi bir gün evlerinin yakınında ki bir tepeye çıkarak tüfeğiyle ateş edip sesin eve iletilmesini sağladı. İngiltere’ye ailesiyle birlikte taşınan Marconi icadıyla denizcilerin ilgisini çekti. 1899 yılına geldiğinde ABD’ye gidip Marconi Amerikan Telsiz Şirketi’ni kurdu. Kurduğu şirket ile gemiler için telsiz üretimine başladı ve şirketi kurduğunda 25 yaşında genç bir delikanlıydı.

Radyoyu icat eden Marconi’nin en önemli eksikliği radyonun sesi net iletememesiydi. Lee de Forest 1907 yılında vacuum tube ( boşluk tübü ) icat ederek sesin kaliteli ve net iletilmesini sağladı.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365