Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Senin Üniversite Arkadaşın Kim?

BLOG 20 Mart 2016
1.776 Kez Okundu.

1-senin-üniversite-arkadaşın-kim-arkadaş-sosyal içerik-üniversite-lise-not-isteyen-arkadaş-ortamnedio

Senin Üniversite Arkadaşın Kim?

Doğarken yalnız doğarız. Tabi ikizimiz yoksa. Doğma olayımız gerçekleştikten sonra yanımızda anne-babamız belirir, varsa kardeşlerimizi belirir. Zaman geçtikçe büyümeye başlarız, ” oyun ” kelimesini kavrarız. Benim için yalnız başıma oyun oynamak sıkıcı olmuştur hep, eğer sizin için de öyle olduysa bir oyun arkadaşına ihtiyaç duyarız. Arkadaş.. Ne kadar dolu, ne kadar sevimli ve sıcak bir kelime. Yaşımız ilerledikçe, arkadaşlarımız oyun arkadaşlığıyla sınırlı kalmaz. Okul arkadaşı, sıra arkadaşı, mahalle arkadaşı, dert ortağı arkadaşı diye dünyamıza olan etkisi artar bu kavramın. Yıllar boyunca edindiğimiz bu kavram hayatımızda önemli olmaya başlar. An gelir onsuz hiçbir şey yapamayız, her şey eksik kalır. an gelir ona çok kızarız, onun yüzünü bile görmek istemeyiz.

Çevremizdeki bazı iddialar, insanın en iyi arkadaşını lise çağında edinilebileceğini söyler. Böyle bir kanıya varma sebepleri ise, lise yıllarının en deli dolu yıllar olduğu, insanın bu çağda olgunlaşmaya başladığı ve insanın benliğini bu zamanda bulduğudur. Seneler sonra üniversiteye başlanıldığı zaman da arkadaş ediniriz. Çevremizdeki yine bu iddialar; üniversitedeki arkadaşlığı yalanlar, yok sayar. Onu kalıcı olarak görmez, onu kullanır ve zamanı geldiğinde artar. Ben bu iddiaya kesinlikle katılmıyorum. Benim için asıl deli dolu çağ üniversite çağıdır, bence insan üniversitede olgunlaşmaya başlar ve de benliğini de bu zamanlarda kazanır.

2-senin-üniversite-arkadaşın-kim-arkadaş-sosyal içerik-üniversite-lise-not-isteyen-arkadaş-ortamnedio

İnsan olarak doğamız gereği sürekli hatalar yapabiliyoruz. Mükemmele ulaşma yolunda hata yapmak insanı korkutmamalı. Eğer bu hata tekrarlanırsa o zaman korkmalı insan. İnsan hatalarının çoğunu, başında kavak yelleri eserken gerçekleştirir. Bana göre de bu lise yıllarına değil üniversite yıllarına tekabül eder. Sen bu hataları yaparken, senin yanında ” kendine gel ” diyen bir arkadaşın olmalı. Sadece sınav haftasında ” sende not var mı ” diyen bir arkadaş değil. İnsan üniversite yıllarında olgunlaşmaya başlar. Daha hayatı bile tanıyamadığı lise yıllarında değil. Sen olgun bir meyveye dönüşürken; senin yanında sana su serpebilecek, seni daha lezzetli bir hale getirebilecek bir arkadaşın olmalı. Sadece okula gelmediği zamanlarda sana ” bana imza atar mısın ” diyeni bir arkadaş değil. Bireyin benliği oluşurken, birey çevresinden etkilenir. Bu etkiler olumsuz ya da olumlu olabilir. Tamamen ” ben ” olmaya başladığımız üniversite evresinde, senin yanında; senin benliğine güzel tohumlar ekebilecek, bu benliğini birlikte oluşturabileceğin bir arkadaşın olmalı. Sadece bir eğitim-öğretim dönemi boyunca seni hatırlayan bir arkadaş değil. Bu yüzden, böylesine önemli olan bu süreçte yanımızda olan arkadaşlarımızı iyi seçmeliyiz. Onlar yaşamımızı şekillendirdiğimiz zamanın bize en büyük armağanları.

Kaynak: CampusCareer Kariyer ve Gençlik Dergisi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
2015’in En Çok Satan Oyunları

2015’in En Çok Satan Oyunları

20 Aralık 2015
1.530 Kez Okundu.
Hediyelik Şık Gümüş Takılar

Hediyelik Şık Gümüş Takılar

24 Mart 2016
1.731 Kez Okundu.
Murat Dalkılıç – İki Yol

Murat Dalkılıç – İki Yol

13 Kasım 2015
1.443 Kez Okundu.
Kondom Otomatını Soymak İsteyen Genç Öldü!

Kondom Otomatını Soymak İsteyen Genç Öldü!

28 Aralık 2015
1.370 Kez Okundu.
Yenilmeyen Satranç Oyuncusu

Yenilmeyen Satranç Oyuncusu

6 Aralık 2015
1.621 Kez Okundu.
2015’teki En Değerli 10 Marka

2015’teki En Değerli 10 Marka

26 Aralık 2015
1.408 Kez Okundu.
Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

29 Haziran 2016
549 Kez Okundu.
Sevgilinize Veremeyeceğiniz Bir Çiçek Bu !

Sevgilinize Veremeyeceğiniz Bir Çiçek Bu !

24 Aralık 2015
2.239 Kez Okundu.
Trafik Sigortası Genel Şartları

Trafik Sigortası Genel Şartları

20 Temmuz 2016
432 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365