Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

BLOG, SAĞLIK 30 Mart 2017
59 Kez Okundu.

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kış, yaz fark etmeden yakalandığımız iki sık hastalık. Aslında ikisi de insanı beter etse de arasındaki farklar “keşke” dedirtebilecek nitelikte.

Mevsim aramadan hepimizi bulan iki illet. Soğuk algınlığı ve grip. İkisi de başımızın belası ama bakın aslında soğuk algınlığı olunca nelerden kurtulmuş oluyoruz?

Biliyorsunuz ki genellikle kış aylarında yağmur yağdığında ya da yaz aylarında terliyken su içtiğimizde illa ki hasta oluyoruz. Soğuk algınlığı hastalığına yakalandığımızda aslında işler biraz daha kolay. Gribe yakalanırsanız işte o zaman işiniz gayet zor. Soğuk algınlığı için bitki çayları ve sıcak içecekler vazgeçilmez. Ancak grip için bunlar pek de fayda etmiyor.

grip soğuk algınlığı

Gelelim ateşine. İşte o derece ölçerler. Gripseniz ateşiniz ortalama 38-39 arasında olur. Bu pek de kusma ile geçse de soğuk algınlığında ateşiniz olması çok nadirdir. Ateş olması ile beraber başınız da ağrıyacaktır. Bu iki hastalık içinde geçerlidir.

Grip ile yorgunluk, çöküklük, enerji düşüklüğü gibi birçok durum ile karşılaşacaksınız. Grip iseniz işiniz 2-3 hafta aksayabilir. Soğuk algınlığına yakalandıysanız hafif olarak bu durumdan da geçeceksiniz. Soğuk algınlığında genellikle burnunuz tıkalı, hapşırmalar, boğaz ağrısı, öksürük ile karşılaşıcaksınız. Maalesef bu durumda da grip kurtuluyor. Gripte böyle etkenleri yaşamanız çok nadirdir.

Peki beraberinde getirdiği hastalıklar neler? Bildiğiniz üzere ne kadar grip diyip geçsek de aslında yanında birçok hastalıklarında beterini getiriyor. Soğuk algınlığının ileri versiyonu sinüzit ve bol bol kulak ağrısı çekmenizdir. Aynı şekilde grip için daha beteri bronşit ve zatüre olmanızdır ki bu hastalıkları yaşamanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna hemen gitmelisiniz. Zatüre ve bronşit çok tehlikeli hastalıklardır.

Gribi engellemek için en yakın sağlık kuruluşundan aşılanmanız ve gerekli tıbbi ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Soğuk algınlığı için evinizde sıcak sıcak bitki çayı, karabaş otu, adaçayı, kiraz sapı gibi bitkileri kaynatıp içmeniz halinde sorun çözülür.

Sonuç olarak ikisi de aslında “keşke” dedirtebilen hastalıklar ancak grip daha beter olacak türdendir. Grip burun, boğaz, akciğerler dahi tüm solunum düzenini sistemini bozar. Bu yüzden grip soğuk algınlığına göre daha kötü olmakla beraber daha sağlıksız hastalıkları da yanında getirmektedir. Baş ağrısı, ateş de olur. Grip bulaşıcıdır. Bu nedenle okulda veya çevrenizde hastalığı virüs olarak fark etmeden yayabilirsiniz. Grip olduğunuzda dışarı çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Windows Hataları 7 Nisan 2017

İkisi de birbirinden bela özellikle bahar aylarında başımıza gelen o hastalık çok çektiriyor, teşekkürler bilgi için.

Bunlar da var!
Elma ve Narın Mitolojideki Önemi

Elma ve Narın Mitolojideki Önemi

30 Haziran 2016
353 Kez Okundu.
Selena Gomez – Same Old Love

Selena Gomez – Same Old Love

11 Kasım 2015
1.442 Kez Okundu.
Bir Tecavüz Haberi Daha Tekirdağ’dan

Bir Tecavüz Haberi Daha Tekirdağ’dan

10 Şubat 2016
1.448 Kez Okundu.
Telefonlar Yarım Saatte Şarj Olacak

Telefonlar Yarım Saatte Şarj Olacak

30 Haziran 2016
401 Kez Okundu.
Jessica Alba sarışın oldu

Jessica Alba sarışın oldu

11 Kasım 2015
1.492 Kez Okundu.
Just Cause 3’de Jenga!

Just Cause 3’de Jenga!

9 Ocak 2016
1.431 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365