Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Tarayıcılar Bilgilerinizi Mi Çalıyor?

HABER, İDDAA, MAGAZİN, TEKNOLOJİ 21 Kasım 2016
274 Kez Okundu.

Bu yazıyı okumak için bile kullandığınız internet tarayıcıları aralarında iyilerinin dışında olarak bir sürü bilgilerinizi çalabilecek, hatta satabilecek tarayıcılarda bulunuyor. Peki bu tarayıcılara nasıl güveneceğiz? Hangisinin ne yaptığını nasıl öğreneceğiz? Aslında herşey çok basit.

Her ne kadar milyonlarca insan Google’ın Chrome tarayıcısını kullansada birçok yandan Chrome’u kullanmak istemeyen kullanıcılardan bazıları kendilerine yeni tarayıcı ararken birçok problemle karşılaşıyor. Bunlardan en büyük olabilecek sorunlardan biriside güvenilirlik. Birçok tarayıcı bilgilerinizi sadece sizin hesabınıza yada sizin bilgisayarınıza depolarken bazı tarayıcılar ise bilgilerinizi “Kaydet” butonlarına bastıktan sonra otomatik olarak sunucuya gönderiyor ve gönderilen bilgiler birçok kişi tarafından okunurken bunların başında yapımcılar geliyor. Google her ne kadar güvenilir olsa da Windows bilgisayarlar üzerinde optimizasyonunun pekte iyi olmaması sonucu birçok kullanıcı yeni bir tarayıcıya “göç” etmek istiyor.

Peki, iyi bir tarayıcı nasıl bulunur? İlk olarak, bilinmeyen sitelerden veya internette gördüğünüz bir reklamı kullanarak asla bir program indirmeyin. Aksi taktirde birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Kendi zevkinize göre tarayıcı için önerebileceğim tarayıcılar şunlar;

Google Chrome

google-chrome

Hepinizin bildiği Google’ın ve dünyanın en popüler tarayıcısı olan Google Chrome, sizin için en fazla geliştirmeye sahip olsada arka planda kullandığı RAM sonucu yaşanan yavaşlıklar birçok kullanıcıyı üzdüğü için bazı kişiler için tercih edilmiyor. Muhtemelen piyasadaki en güvenilir ve en kişiselleştirmeye açık olan tarayıcı olan Google Chrome’un Chromium alt yapısı ile milyonlarca eklenti ile tarayıcınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Opera

opera-browser

En güvenilir tarayıcılar arasına ismini yazdıran Opera tarayıcısı ise içinde Chrome’da olmayan özellikleri barındırdığı ve arkada daha az RAM tüketimi yaptığından dolayı birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bunların yanı sıra Chrome’daki eklentiler resmi olarak kullanılmasa da kendine özel eklentilerinin arasında bulunan “Download Chrome Extensions” eklentisini tarayıcıya kurarak Opera tarayıcınız milyonlarca eklentiye sahip Chromium eklentilerini kurabilirsiniz. İsterseniz o eklentiyi Opera eklentileri sayfasını kullanarak buradaki linkten indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox

mozilla-firefox

Yapılan birçok araştırmaya göre “en hızlı” tarayıcı olarak seçilen Mozilla’nın Firefox tarayıcısı, muhtemelen şuan piyasada olan en hızlı tarayıcıların ilk 3 sırasında. Optimizasyonu her ne kadar iyi olsada birçok kullanıcı tarafından “farklı” tasarımı hoşuna gidilmemesinden ve bazı gereksiz takılmalar sonucu pek tercih edilmeyen tarayıcı olan Firefox, birçok kullanıcı tarafından da kullanılıyor. Oldukça iyi bir tarayıcı olan Firefox tarayıcısı da kendi eklenti sayfasına sahip olsa da Chromium altyapılı eklentileri desteklemediğinden dolayı birçok eklentiyi kullandırtmasada Opera’da olduğu gibi (bizzat denemediğim) bir eklenti olan “Chrome Store Foxified” adlı eklentinin açıklamasında yazdığına göre Chrome eklentilerini Firefox üzerinde kullamanıza olanak sağlıyormuş. Eğer isterseniz buradaki linke tıklayarak sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Vivaldi

vivaldi

Yeni çıkan tarayıcılar arasında muhtemelen en iyisi olan Vivaldi tarayıcısı, şuanda bile kullandığımdan dolayı birçok yönden diğer tarayıcıları geride bırakabilecek özelliklere sahip. Her zaman geliştirilen tarayıcının içerisinde bulundurduğu birçok farklı özellik ile birçok “değişik” ihtiyaçlarınızı karşılayabilirken, aynı zamanda Chromium altyapısına sahip olduğu için Chrome’daki milyonlarca eklentileri bu tarayıcı üzerinden rahatça kullanabilirsiniz.


Başıma gelen bir olaya göre kullanmamanız gereken bir tarayıcı olan Baidu tarayıcısını sizlere söylemek istedim. Bildiğiniz gibi tarayıcılar kullanım kolaylığından dolayı bilgilerinizi bilgisayarınızda depolayarak birçok siteye giriş bilgilerinizi bulundurur. Baidu’da bu özelliklere sahip, ancak bu tarayıcının yaptığı farklı şey ise bu bilgileri sadece sizin bilgisayarınıza değil. Kendi sunucularına da kaydettiği için birçok kişi tarafından okunabiliyor, görülebiliyor ve bilgiler değiştirilmediyse hesabınıza bu bilgiler ile giriş yapılabiliyor.

Bugün eve dönmeden önce Outlook tarafından gelen bir mesaja göre “Görünüşe bakılırsa başkası hesabınızı kullanıyor. Şu linki kullanarak şifrenizi yenileyin…” içerikli bir mesaj gönderdikten ve eve geldikten sonra farkettiğime göre bir gün kadar kullanmadığım bir tarayıcı tarafından “çalınan” bilgilerim sayesinde girdikleri Outlook hesabımda bulunan Skype arkadaşlarımın tümüne, tarayıcının reklamını yapmış olması; beni rahatlatsa da bir kişinin özel bilgilerini çalmanın ne kadar dikkatsiz, önemsiz ve tehlikeli olduğu gerçeğini değiştirmez. İşte bu gibi durumlar için yapılan birçok önlem ile yeni gelen birçok sistem sayesinde artık şifreniz dışında eklediğiniz birçok güvenlik bilgilerinizi kullanarak (örneğin telefon nuamarası gibi bilgileri) şifrenizi yenilediğiniz bu güvenlik sistemi sayesinde hesabımı geri aldım. Buda ben dahil birçok kişiye her zaman güvenlik bilgilerinin güncel kalması gerektiğini öğretti. İşte aşağıda yaşadığım durumun bir fotoğrafı var;oc-baidu

Gördüğünüz gibi, tanımadığım kişiler dahil yaklaşık 80 arkadaşıma göndermiş olduğu bu reklam mesajı ile kendi tarayıcısını popülerleştirmeye çalışırken insanların bunu farkedemiyecek kadar aptal olmadığınıda düşünmüştür umarım.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

sinan akdemir 27 Kasım 2016

Tabi çalıyor hem de legal göstererek çalışıyor. En sonunda robot edecekler bizi.

Abdulbaki Dursun 27 Kasım 2016

@sinan akdemir,
Maalesef 🙁

Bunlar da var!
Mr.Robot 1. Sezon İncelemesi

Mr.Robot 1. Sezon İncelemesi

17 Şubat 2016
1.676 Kez Okundu.
Bir Gelenek: Meme Ütüleme İşkencesi

Bir Gelenek: Meme Ütüleme İşkencesi

27 Haziran 2016
1.067 Kez Okundu.
YouTube İçin En İyi Eklentiler

YouTube İçin En İyi Eklentiler

8 Kasım 2016
475 Kez Okundu.
Gaps Diyeti Nedir? | Diyetisyen Işın Sayın

Gaps Diyeti Nedir? | Diyetisyen Işın Sayın

14 Aralık 2016
269 Kez Okundu.
2016’ya Damga Vuracak Filmler Ve Fragmanları

2016’ya Damga Vuracak Filmler Ve Fragmanları

22 Aralık 2015
2.714 Kez Okundu.
Avrasya Tüneli Açılışı Yapılıyor

Avrasya Tüneli Açılışı Yapılıyor

20 Aralık 2016
170 Kez Okundu.
1 Milyonluk Lamborghini’yi Böyle Çarptı!

1 Milyonluk Lamborghini’yi Böyle Çarptı!

25 Aralık 2015
1.452 Kez Okundu.
Google’dan Komik Hata!

Google’dan Komik Hata!

17 Ocak 2016
1.849 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365