Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Tavuk Yememek İçin 9 Neden

SAĞLIK 27 Mart 2016
2.691 Kez Okundu.

1-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Tavuk Yememek İçin 9 Neden

Kedi ve köpekler özellikle hayvanseverlerin çok ilgilendikleri türdür. Oysa ki diğer balık, tavuk gibi hayvanlarda birer canlı eğer hayvan haklarını savunacaksak bu mücadeleyi kısıtlamamalıyız. Et sektörünün en köklü geçmişi olan hayvan olan tavuğu yememek için 10 neden.

1-) Kuş beyinli sözü bir iltifattır

3-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Tavukların şaşırtıcı zekası hakkında hiç bir fikriniz var mı? Scientific American’da yayınlanan yazıya göre tavukların çok kurnaz bir hayvan olduğunu belirtti. Bazı tavukların primatlarla aynı iletişim düzeyinde sinyalleri olduğunu söyledi. Tavuklar bir duruma karar vermeden önce geçmişte yaptıkları deneyimleri gözden geçiriyorlar. Tehlikeli bir durum anında bireyler ile empati kurma yeteneğine sahipler. Peki o zaman biz kuş beyinli tabirini doğru olarak mı kullanıyoruz?

 

2-) %99 Tavukların hepsi ilaçlanmış

5-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Dünyada her sene bir çok büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesiliyor. Kesilen inek ve domuz’dan 55 kat daha fazla tavuk Dünya’da kesiliyor. Tavukların bir çoğu eti için şişiriliyor ve büyük bir hangarda paketleniyor. Bu zorlu şartlar altında hem canlı kalmak için hemde birbirlerini öldürmemeleri için tavuklara antibiyotik ve ilaçlar veriliyor. Katkı maddelerinin içinde %60 oranında insanın vücudundaki antibiyotiğe dirençli bakterilere maruz kalma ihtimalini arttırıyor. Kısacası antibiyotiklerin düzensiz bir biçimde kullanılması sonucu insanda bir hastalığa yakalandığında aldıkları antibiyotik ilaçların etkisini azaltıyor bu yüzden hastalıkların iyileşme oranları büyük ölçüde azalıyor.

3-) Diri diri haşlanıyorlar4-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Tavuklar doğduktan tam 7 hafta gibi kısa bir süre sonra kesimhanelere yolculuk başlanıyor. Kamyonlara tavuklar zar zor sıkışıklıkla doldurularak gönderiliyor bu sırada tavuklar işkence çekiyor süreç içerisinde on milyonlarca tavuğun kanadı bacakları kırılıyor. Sırf bununla da kalmayıp bazen yüzbinlerce kilometre boyunca tavuklara ne bir damla su ne de bir damla yem veriliyor. Kesimhaneye gelen tavuklar baş aşağı olarak asıyorlar sonra makinelerle boğazları yarılıyor daha sonra kızgın sularda toplu olarak haşlanıyorlar.

4-) Ayaklara kalkacak dermanları bile yok tavukların

Şu günümüzde tavuklara nasıl davranıldığını az çok anlamışsınızdır bu davranışların yarısı kedi köpeklere davranılsa herkesin haberi olur hatta bunu yapanlar hayvan hakları gereği cezalandırılır. Tavuklar bir kafeste binlerce kuş ile sıkıştırılıyor ve kulübeleri çoğunlukla temizlenmiyor. Bazı yetişkin tavuklar sıkışıklıktan nefesi zor alıyorlar ve ayağa bile kalkamıyorlar.

5-) Tavuk etlerinde dışkı rastlanıyor

6-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Bunu biz değil araştırma söylüyor. Amerikan Tarım Bölümü’nün yaptığı araştırmada tavuk etleri üzerinde E coli bakterisi tespit edilmiştir. USDA’nın bu çalışmasının önemi şudur ki tavukların vitrinlere gelene kadar bir yerlerde dışkıyla temas etmiş olmasıdır yani şunu diyebiliriz ki biz aslında tavuk yiyenler olarak dışkı yiyoruz üstelik pişirerek.

6-) En tehlikeli fabrika işi Amerika’da

7-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Amerika Çalışma Bakanlığı İş Gücü İstatistikleri gösteriyor ki kesimhane yerlerinde çalışan işçiler diğer çalışanlara göre daha fazla yaralanmalara maruz kalıyorlar. Sektör yöneticileri iş güvenliği arttırmak için makinelerin hızını yavaşlatmayı reddediyor nede olsa para hırsı işte.

7-) Hastalıkların bir numaralı sebebi

Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi açıklamalarında eğer kuş gribi virüsü Amerika’da yayılırsa yumurta ve tavuk eti, aynı kesme tahtasında kesilmiş et, yumurta kabuğuna bile dokunmak virüslerin bulaşma sebebi olarak görüyor. En çok kolesterol kaynağından birisi yumurta ve tavuk ürünleri. Kolesterol’un vücuda zararı ise büyük kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Vejetaryenlik ürünlerini kullanmanız kolesterolun fazla alımınızı azaltacaktır.

8- ) Anne sevdası

9-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Kendinizi tavukların yerine koyun bir çocuğunuz oldu ve doğar doğmaz siz daha onu sevemeden elinizden alsalar neler olu. İşte aynı şey tavuklarda da geçerli. Tavuklar civcivini doğurduğu zaman onları gıdıklar ama şuan ki sistem ona dahi izin vermeden yumurtadan çıkar çıkmaz yavrular anne yanından alınıyor.

9-) Çevre kirliliğine de sebep oluyor

8-tavuk-yememek-için-9-neden-hastalık-hayvansever-dernek-ortamnedio-sağlık-kanser-zarar

Her yıl tavuk çiftliklerinde 9 milyar ton tavuk pisliği oluşuyor. Tarım profesörü olan Peter Cheeke, çiftliklerin toprak ve su kirliliğine neden olduğu belirtmiştir. Diğer bir maddemizde belirttiğimiz gibi tavuklar ilaçlar ve antibiyotiklerle besleniyor. Sadece etini veya yumurtasında bu kanserojen maddelere rastlanmıyor. Aynı zamanda tavuğun dışkısında da bu kanserojen maddelere rastlanıyor bunlar suya ve toprağa karışarak bir nevi toprağa ekilen her şeye bulaştırıyor ve insan sağlığını tahrip ediyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Veganlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Veganlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

27 Haziran 2016
480 Kez Okundu.
Kendini 3 kelimeyle anlatabilirmisin ?

Kendini 3 kelimeyle anlatabilirmisin ?

12 Kasım 2015
1.388 Kez Okundu.
Tanrıları Simgeleyen Kuş : Tavus Kuşu

Tanrıları Simgeleyen Kuş : Tavus Kuşu

31 Mart 2016
2.432 Kez Okundu.
GTA 5’de Yeni “Easter Egg” Bulundu!

GTA 5’de Yeni “Easter Egg” Bulundu!

12 Ocak 2016
1.513 Kez Okundu.
Bu Tatilde Hangi Otele Gitmeliyim?

Bu Tatilde Hangi Otele Gitmeliyim?

29 Haziran 2016
339 Kez Okundu.
En Çok Oynanan İddaa Maçları

En Çok Oynanan İddaa Maçları

16 Ağustos 2016
318 Kez Okundu.
İstanbul’da Web Tasarım Ajansı CREAMIVE

İstanbul’da Web Tasarım Ajansı CREAMIVE

27 Kasım 2016
152 Kez Okundu.
Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir ?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir ?

20 Aralık 2015
2.340 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365