Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Telefonlarda ki Sar Değeri Nedir ? Zararı Var Mıdır ?

MOBİL, SAĞLIK, TEKNOLOJİ 24 Şubat 2017
81 Kez Okundu.

SAR kısaltılmış şekli, açılımı: “Specific Absorption Rate”. Bir başka deyişle mobil telefonların yaydığı radyo dalgalarının vücut tarafından algılandığı miktar.

Aslında SAR konusunda, mobil telefonların sağlığa zararlı olup olmadığı hala araştırma safhasında. Çeşitli görüşler var. Ancak bu konu gündemden düşmüyor. Bilinen bir gerçek var, o da; mobil telefonlar ile ilgili bu değerler bulunuyor ve küçükten büyüğe doğru değişiyor. Dikkatli olmakta yarar var.Ellerimiz serbest telefon kullanma özgürlüğünü kazanırken, neleri feda ediyoruz sorusunun yanıtı ilginç olabilir.

ABD’deki FCC “Federal Communications Commission” ‘ın belirlediği en yüksek değer 1.6 W/kg . Bu değerin üstündeki cihazların satışına izin vermiyorlar. Bulunan değer mobil telefonun kulağın yanında olduğunda vücudun aldığı miktar.

Kullandığınız mobil telefonun SAR değerini görmek istiyorsanız, http://www.fcc.gov/cgb/sar/ adresinden bütün mobil telefon şirketlerinin bu konudaki sayfalarına yönlendirme yapılıyor. Göreceğiniz gibi, mobil telefon şirketleri de bu konuyu ciddiye alıyor ve gerekli sonuçları yayınlıyor.

sar-deger-2

Üstelik bu değer markaya da bağlı değil. Her markanın düşük SAR değerine sahip modelleri olduğu gibi, yüksek SAR değerine sahip modelleri de var. Ancak bazı markaların genelde yüksek iken, bazı markaların çok az modeli yüksek SAR değerine sahip.

Umarım bu kadar zamandır kullandığımız cihazların etkisi ile ilgili daha somut sonuçlar kısa sürede ortaya çıkar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365