Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Tırnağınızı Bir Kablosuz Cihaz Gibi Kullanın : NailO

TEKNOLOJİ 26 Mart 2016
1.330 Kez Okundu.

4-tırnağınızı-bir-kablosuz-cihaz-gibi kullanın-nailo-teknoloji-bilim-ortamnedio

Tırnağınızı Bir Kablosuz Cihaz Gibi Kullanın : NailO

Sihir yaparmış gibi elinizi bir tık oynatarak evinizdeki, ofisinizdeki tüm dijital cihazları kontrol edebilmek artık mümkün. Sadece tırnağınıza dokunarak cep telefonunuzu, televizyonunuzu, bilgisayarınızı kısacası tüm dijital cihazları artık kontrol edebilirsiniz. MIT Üniversitesi’ni duymuşsunuzdur. Duymamışsanız biz size söyleyelim. MIT, Dünya’nın en iyi teknik üniversitesi. MIT‘de üretilen Nailo isimli cihaz sayesinde sizin hayatınızı bir hayli kolaylaştıracak. Önemli iş görüşmelerinde acil cevaplamanız gereken bir e-posta olduğunda veya açmanız gereken bir telefon olduğunda kimselere çaktırmadan bu işlemleri tırnağınıza hafifçe dokunarak yapmanız mümkün olacak.

Bilim insanlarının hedefinde ellerin üzerindeki cihazlarla kablosuz bir teknoloji yaratmak istediler. Küçücük olan bu cihazı herhangi bir parmağınızdaki tırnağın üzerine monte edilerek dijital tüm cihazlarınıza erişim sağlanacak. Bu ürünün tasarımında kızların kullandığı tırnak üzerine yapışılan süslerden yola çıkıldı. Küçücük bir donanıma sahip olan NailO ile salata hazırlarken veya yemek yaparken parmağınızı dokundurmanız halinde mobil cihazınızla telefon görüşmesi dahi yapabileceksiniz. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından birisi olan Cindy Hsin-Liu Kao ” Cihazı tırnağınıza taktığınızda artık NailO vücudunuzun yeni bir organı gibi oluyor ” diye belirtiyor.

2-tırnağınızı-bir-kablosuz-cihaz-gibi kullanın-nailo-teknoloji-bilim-ortamnedio

NailO isimli küçük cihaz; pil, sensör, mikro işlemci, bluetooth radyo çipi ve kapasitif algılayıcı çip içeriyor. İçerdiği bu kadar malzemeye rağmen ürünün oldukça hafif olduğu söylenmekte. Ticari kullanacaklar için kablosuz cihazın estetik kaplama yüzeyleri de piyasaya sunulmuş durumda.

3-tırnağınızı-bir-kablosuz-cihaz-gibi kullanın-nailo-teknoloji-bilim-ortamnedio

Küçük cihazın boyutları nedeniyle büyük ölçüde enerji verimliliği sağlanıyor. Seul şehrinde araştırmacıların yaptığı konferansta sunulan bilimsel makale, insan – bilgisayar etkileşimi üzerineydi ve bu makale en iyi makale ünvanına sahip oldu.


NailO da kullanılacak piller yarım milimetre boyunda bu piller için Çin’den sipariş verilmiş durumda ve yaklaşık üç yılda piyasaya sürülmesi düşünülüyor. Yaşamın gittikçe zorlaştığı ve yoğunlaştığı şu dönemlerde giyilebilir bir teknolojinin böyle büyük bir potansiyele sahip olması çok iyi olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365