Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Trafik Sigortası Genel Şartları

BLOG 20 Temmuz 2016
431 Kez Okundu.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Zorunlu trafik sigortasında ki genel şartların temel amacı trafikte bulunan motorlu araç sahiplerine yüklenen hukuki sorumluluklar için zorunlu trafik sigortası ile alakalı araç sahiplerinin yükümlülüklerine ilişkin usul ve kabul esasların düzenlenmesidir. Bu Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları ekleriyle beraber bir bütün olarak görülmelidir.
Sigortanın genel şartlarda yer alan kapsamına göre sigortacı, araç sahibi ile yapılan sigorta poliçesinde tanımlanan motorlu aracın trafikte ki seyri esnasında bir insanın can kaybına, ağır ya da hafif yaralanmasına ve / veya her hangi bir şekilde maddi hasar açmasına neden olmasından ötürü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre bu hasarın açılmasına sebebiyet veren araç sahibine düşen hukuksal sorumluluğun yerine getirilmesi için, zorunlu trafik sigortası üst limitlerine kadar temin etmekle yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortasının kapsamı üçüncü şahısların, sigortalının Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki sorumluluk riski kapsamında, sigortalıdan talep edebilecekleri tazminat talepleri ile sınırlıdır.
Araca bağlanmış bir şekilde çekilmekte olan römork veya yarı römorkların veya çekilen bir aracın neden olacağı zararların karşılanması aracın bağlı olduğu çekicinin trafik sigortası kapsamına girer. Ancak üzerinde insan taşıyan römorklar, sigorta şirketiyle aralarında özel şartlar belirterek ek bir sorumluluk sigortası sağlanarak üst limiti ve sigorta primi daha farklı olan bir sigorta sağlanmış olması kaydı ile teminata dahil olur.
Generali zorunlu trafik sigortası bulunan bir aracın meydana getirdiği bir kaza sonucu oluşan zararın önlenmesi ve / veya azaltılması amacı ile, zorunlu trafik sigortası yaptıranın karşılaması gereken anlaşılır ve zorunlu maddi hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sigorta, işletenin yani sigorta yaptıranın haksız taleplere karşı hukuksal savunmasını da destekler ve bu zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Sınırları içerisinde geçerlidir.
Zorunlu trafik sigortası, sözleşmeye taraf olan sigortalıyı takip eder. Zorunlu trafik sigortası yapılan araç sahibinin değiştiği her durumda mevcut trafik sigortası sözleşmesi sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, hali hazırda bulunan sözleşme araç sahibinin değiştiği tarihten itibaren on beş gün boyunca her hangi bir işlem yapmasına gerek duymadan ve prim ödemesi yapmadan yeni araç sahibi için yeni bir trafik sigortası sözleşmesi yapılana kadar geçerlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bir Kişi Daha Photoshop Kurbanı Oldu

Bir Kişi Daha Photoshop Kurbanı Oldu

26 Eylül 2016
373 Kez Okundu.
Batman v Superman’den Yeni Fragman Geldi!

Batman v Superman’den Yeni Fragman Geldi!

11 Şubat 2016
1.509 Kez Okundu.
Parmak İzi Şifreli USB Bellekler Geliyor!

Parmak İzi Şifreli USB Bellekler Geliyor!

18 Kasım 2016
202 Kez Okundu.
Öykü gürman – Canevi

Öykü gürman – Canevi

13 Kasım 2015
2.157 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365