Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Yeni Doğan Her Kız Çocuğu İçin 111 Ağaç Dikilen Köy

BLOG 29 Mart 2016
1.963 Kez Okundu.

 1-yeni-doğan-her-kız-çocuğu-için-111-ağaç-dikiliyor-hindistan-ortamnedio-sosyal-içerik-yeşil-temiz-çevre

Yeni Doğan Her Kız Çocuğu İçin 111 Ağaç Dikilen Köy

Çoğu kültürlerde olduğu gibi yeni doğan her bebek için özgü bir takım kutlamalar vardır. Genelde erkek çocukları daha ön planda olduğu için bu durum kız çocukları doğduğunda pek kutlanası bir durum olarak görülmez. Hindistan’da kendi kültürlerine göre yeni doğan her kız çocuğuna bir jest yapılıyor. Bu jest hem çevreye hem de halka yardım sağlar cinsten.

Rajasthan eyaletinde bulunan Piplantri Köyünde gezegeni ve genç kızları onurlandırmak adına her kız çocuğu doğumunda 111 tane ağaç dikiliyor. Hindistan’ın bu köyünde gerçekleşen olay Eko feminizmin bir ürünü. Kim bilir belki ileri ki senelerde bu muhteşem başarı dünyanın geri kalanına da ilham kaynağı verebilir. Şuana kadar yaklaşık 8 bin toplum her doğan kız çocuğu için 111 ağaç dikti. Ayrıca her kız çocuğu ölümü içinde 11 ağaç dikiliyor.

Yapılan bu uygulama sonucu kadınlara karşı tutum görülür bir farkla değişip ekonomik fırsatlar da bir gelişme gerçekleşti. Dikilen bu ağaçlar küçük kızların bir simgesi haline geliyor. Dikilen aloe vera bitkilerini köylüler nasıl termitlere karşı koruyorlarsa kızlarını da aynı titizlikle yetiştirmeye çalışıyorlar.

28 yaşında ki bir baba 111 fidan hakkında Hindustan Times‘e konuştu: ” Fidanların büyümesi ve bakımını üstlenmek kızımı uyurturkenki sakinliğini izlemek kadar mutluluk vericiydi. ”

2-yeni-doğan-her-kız-çocuğu-için-111-ağaç-dikiliyor-hindistan-ortamnedio-sosyal-içerik-yeşil-temiz-çevre

Geçmiş tarihe baktığımız da Hindistan’da kız çocuk aile için bir yük olarak görülüyordu. Kızların evlenme maliyetleri de çeyizlerinden dolayı yüksekti bu yüzden kızlar erkeklere oranla değerini yitirmişti. Bu yüzden kızlara az eğitim verilip 18 yaşından önce evlendirilmeleri uygun görülüyordu.

Bu tarz uygulamalar Hindistan’da alevlendirilmiş bir konu olmaya devam ediyor. Ancak Hindistan’da bulunan Piplantri köyü bu sınırlamayı reddetmişe benziyor. 111 ağaç dikimi uygulamasının başlangıcı köyün eski lideri Shyam Sundar Paliwal’ın ölen kızı Kiran’ı onurlandırmak için olduğu bilinmektedir.

Aileler yaklaşık 1500 TL değerinde 20 yıllık bir fon biriktiriyor ve bu sayede kız çocukları artık aileye büyük bir yük gibi görünmekten kurtuluyor. Bu fondan yararlanmak için velilere 18 yaşından erken evlendirilmeme ve okulunu bitirmeden evlendirilmemelerine dair bir sözleşme imzalıyor. Ağaçların bakımı da ağaçları diken ebeveynler tarafından yapılıyor.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bu Hayvan Avını Tükürüğüyle Vuruyor

Bu Hayvan Avını Tükürüğüyle Vuruyor

8 Ocak 2016
1.943 Kez Okundu.
Avustralya’nın En Sevimli 10 Hayvanı

Avustralya’nın En Sevimli 10 Hayvanı

16 Mart 2016
2.097 Kez Okundu.
Hayvanlar Bizden Daha Mı Duyarlı?

Hayvanlar Bizden Daha Mı Duyarlı?

9 Nisan 2016
1.268 Kez Okundu.
Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

Sur’dan Kaçış Devam Ediyor

29 Ocak 2016
1.408 Kez Okundu.
Kadın Kıyafetli Maskot Tutuklandı !

Kadın Kıyafetli Maskot Tutuklandı !

10 Şubat 2016
1.615 Kez Okundu.
Kızlar tuvalete neden birlikte gider?

Kızlar tuvalete neden birlikte gider?

13 Kasım 2015
1.640 Kez Okundu.
Kalbinizi Parayla Takas Ettiniz Mi?

Kalbinizi Parayla Takas Ettiniz Mi?

13 Mart 2016
1.570 Kez Okundu.
Nedir Bu Yılan Meyvesi?

Nedir Bu Yılan Meyvesi?

3 Eylül 2016
663 Kez Okundu.
günün maçları
mariobet365