Antalya Koltuk Yıkama da Bir İlk

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Bayrak Polemiği!

Kadınlar Nelerden Hoşlanır ?

Çamaşır Makinesi Arızası ve Onarım Çalışmaları

Zehirli Kimyasalları Evinizden Uzak Tutmak İçin Yapılacak 8 Adım

SAĞLIK 15 Mart 2016
1.716 Kez Okundu.

3-Zehirli-kimyasallari-evinizin-disinda-nasil-tutarsiniz-korunma-ortamnedio-sağlık-sosyal-içerik

Zehirli kimyasalları evinizin dışında nasıl tutarsınız?

Kullandığımız birçok üründe kimyasal maddelerin bulunduğunu biliyoruz. Ülkemizde bu kimyasallara karşı bir önlem alınmazken, dünyanın birçok ülkesinde ve Amerika’da bu konu hakkında ciddi yasal düzenlemeler mevcut. Bu durum biz tüketicilerin evlerimize aldıklarımız ürünler konusunda daha dikkatli davranmaya sürüklüyor.

Geçen yıl yayınlanan The Human Experiment filmini biraz hatırlayalım. Bu filmin konusu insanların maruz kaldığı zehirli ürünlerle yapılan korkunç bir deneyi içeriyordu. Üzülerek belirtiyoruz ki aldığımız çoğu üründe kanserojen madde var. Ürün üreticisi şirketler yasal zorunluluk gereğiyle kanserojen maddeyi azaltma yönüne gidiyor. Kimyasal madde kullanımda en sınırlayıcı yasa başta Çin daha sonra ABD gelmekte.

Etrafınızda, haberlerde ve istatistiklerde görüldüğü üzere insanların kanserle karşılaşma oranı, davranış bozuklukları ve kısırlık gibi olaylar hızla artıyor, peki bu durumdan endişe duyuyor musunuz? Bu durumda elimizden bir şey yapmak gelmez demek yerine önce evlerimizden başlayabiliriz.

1-Zehirli-kimyasallari-evinizin-disinda-nasil-tutarsiniz-korunma-ortamnedio-sağlık-sosyal-içerik

1-) Temizlik malzemenizi kendiniz yapın

Evinizi temizlediğini düşündüğünüz içerisinde  bin bir türlü zehir içeren temizlik maddeleri almak yerine kendi temizlik malzemenizi kendiniz yapın. Herkesin evinde bulunan soda, sirke ve limon suyu ile bunu yapabilirsiniz. Eğer bu zor geliyorsa bilinen markaların temizlik malzemesini almak yerine içerisinde zehirli madde bulunmayan temizlik maddeleri alabilirsiniz.

Aldığınız giysilerin organik olup olmadığını anlamayan çalışın. Yeni aldığınız bir kıyafeti hiç kokladınız mı? Denemediyseniz ben size söyleyeyim o koku üretimden sonra kıyafetin üstünde kalan zehirli atıkların kokusu. En önemlisi merdiven altı işletmelerden özellikle kot alırken iki kere düşünün çünkü “taşlanmış” kotlar bir numaralı zehirli kimyasal içerir. Giysilerinizi kullandıkça içindeki kimyasallar yavaş yavaş etkisini de yitirecektir.

2-) Atıklarınız da plastik olmamasına özen gösterin

Muhakkak isteseniz de istemeseniz de atık üreteceksiniz ama bu atıkları da azaltmak için kullandığınız plastik miktarını azaltın. Normal bir poşeti ele alalım çöpe attığınız takdirde doğada çözünmesinin çok uzun sürdüğü için ya okyanuslarda yada akarsularda dolanıp durur bu yayılma sırasında içerisinde ki kimyasalı da başta su olmak üzere her yere bulaştırır. Yanınızda yeniden kullanılabilir tabak, su şişesi, çatal-kaşık, alışveriş poşeti bulundurmaya çalışın.

2-Zehirli-kimyasallari-evinizin-disinda-nasil-tutarsiniz-korunma-ortamnedio-sağlık-sosyal-içerik

3-) Çevre çalışma grubu veri tabanını kullanın

Nedir bu EWG (Environmental Working Group) ? Bir bujiteriden cilt bakım ürünü aldınız bu ürünün içerdiği tüm maddeleri bu maddelerin sağlığa zararlarını Skin Deep veri tabanını kullanarak öğrenin.

4-) Ayakkabılarınızı çıkarın

Türkiyeyi ele alacak olursak genellemeyle Batı tarafı kültüründe hem evde hemde dışarda kullanılan ayakkabılar vardır, bu durum havalı gibi görünse de aslında değildir. Diyebilirsiniz eve girmeden önce ayakkabımı pas pasa siliyorum fakat bu çözüm değildir siz ne kadar silerseniz silin, herbisit ve pestisit gibi zehirli atıklardan izler taşıyacağını unutmayın. Üstelik evde giyilen ayakkabı sonucu evin tozunun %90’lık kısmına da sebebiyet veriyor.

5-) Camlarınızı açarak evinizi havalandırın

Her sabah ve akşam vakitleri camlarınızı açarak evinizi havalandırın böylece kapalı kutuda yayılan tüm kimyasal maddelere daha fazla maruz kalmadan dışarıya salınım yapmasını sağlarsınız özellikle de evi yeni eşyaları yeni olan kişiler. Evinizin yeni olması durumunda evinizdeki kapılar, halılar, duvar boyaları, kaplamalar kısacası çoğu şeyin ilk kullanımı olduğu için kimyasal zehir etkisi de fazla olacaktır.

6-) Kışların vazgeçilmezi halılardan kurtulun

Özellikle kışın halıları her yere açarız hiç boşta açık bir yer bırakmak istemeyiz ama kullandığınız halı sentetikse çok zararlı olduğunu da bilmelisiniz.  Sentetik halılar, polipropilen, naylon, akrilik ve petrol ürünleri gibi kimyasallar içerir. Bir de bunların üstüne halılar suni boyalar, leke kovucu gibi antimikrobiyal işlemlerden geçer.

4-Zehirli-kimyasallari-evinizin-disinda-nasil-tutarsiniz-korunma-ortamnedio-sağlık-sosyal-içerik

7-) Teflon tencere kullanmayın

Artık normal tencere bile kalmadı denecek kadar az onun yerine yapışmaz teflon tencereler her yerde ama bu tencerelerin su geçirmez ve yapışmaz yüzeylerini oluşturmak için poli ve perfloroalkil kimyasal maddeleri kullanılır. Bunlar ilk etapta zarar vermese de vücutta biriktikçe kısırlık,tiroit,gelişim sorunları ve organ hasarlarına neden olur. Teflon tavalar yerine dökme demir tava kullanın.

8- ) Temiz on beş alışveriş listesi

Yukarıda bahsettiğimiz Çevre Çalışma Grubu tarafından oluşturulan Temiz On Beş Alışveriş Listesi, bu listede konvansiyonel yöntemlerle yetiştirilmiş pestisitle kontamine olmuş gıdalar vardır. Bu alışveriş listesini dikkate alarak organik ürünler satın almaya çalışın. Listenin bazı içerikleri : mango, avakado, greyfurt, lahana, bezelye, kivi, karnıbahar, patates, kavun gibi sebze ve meyveler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

günün maçları
mariobet365